18 Юли 2025петък13:07 ч.

85 ревматолози за над 110 000 болни

Пациенти доплащат по 500-700 лв. за съвременните ефикасни лекарства

/ брой: 151

автор:Аида Паникян

visibility 1259

В България има 85 лекари със специалност по ревматология. Те трябва да обслужат около 70 хил. души с ревматоиден артрит, около 30 хил. с болестта на Бехтерев плюс пациентите с други ревматологични заболявания. Само 11 са с детска ревматология, като 7 от тях са в София. В 5 области на страната няма ни един ревматолог, сключил договор с НЗОК. От Центъра за защита на правата в здравеопазването (ЦЗПЗ) са пресметнали, че ако всички пациенти получават необходимата им медицинска помощ, биха могли да срещнат лекар специалист веднъж на 8-9 месеца. Това стана ясно по време на кръгла маса "Лечение и живот на хората с ревматологични заболявания в България".
Съвременното лечение на ревматоиден артрит, псориатичен и ювенилен артрит, болестта на Бехтерев се извършва с т.нар. биологични лекарства. НЗОК поема 75% от стойността им, а болните доплащат 25%, което е между 500 и 700 лв. месечно. България е единствената членка на ЕС, която не заплаща тези лекарства на 100%, коментират от ЦЗПЗ. По случая е сезиран и омбудсманът, който отправил препоръка до МЗ, но няма информация министерството да се е съобразило до момента. Води се и дело в Комисията за защита от дискриминация. Лекарството имуновенин (българско производство), който се прилага при някои форми на Лупус еритематодес, не е включено в позитивния списък, а цената на курс лечение с него е 800 лв.
Експертните лекарски комисии са само 3 - в София, Пловдив и Варна. Затова трудноподвижни болни от другите райони на страната са принудени да пътуват постоянно на дълги разстояния. Клинична пътека N244 предвижда 7 дни лечение веднъж в годината за рехабилитация. За 2012 г. е предвидена рехабилитация за 53 000 души с ревматични и с всички дегенаративни ставно-мускулни заболявания - общо над 300 хил. пациенти.
В над 4-часовата работа на кръглата маса участваха вицепрезидентът на Европейската лига за борба с ревматизма (EULAR) Нийл Бетеридж, представители на пациентски организации и сдружения от цяла Европа, националният омбудсман Константин Пенчев, главният секретар на БЛС д-р Димитър Ленков, евродепутатът Ивайло Калфин. Той се ангажира с подкрепа на хората с различни увреждания по време на предизборната кампания и заяви по време на кръглата маса, че следва обещанието си да не е безразличен към техните проблеми.

Ивайло Калфин:
Ревматичните болести водят до тежки увреждания

Недопустимо е европейската стратегия да остава на хартия и хората с тежки хронични заболявания да плащат най-тежката цена за кризата. От намалението на бюджетите в Европа най-пострадали са хората с увреждания. От равматични болести заболяват много млади хора. Наистина това не са единствените тежки заболявания, но са едни от тези, които с добра политика може много по-успешно да бъдат предотвратени и много хора да бъдат върнати в обществото. Като докладчик по бюджета на ЕС 2020 г. мога да посоча, че част от научната програма на ЕС е свързана с изследвания в областта на тежките увреждания, включително и ревматични. ЕС не може да поеме национална социална политика - нито ще плати лекарствата, нито превенцията, нито ще плати за обучение на лекарите. Това е едно от безумията у нас - 1 лекар на 1000 болни. Това са проблеми, които България трябва да реши сама.  

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 4

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 3

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 2

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 3

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 19

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 4

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ