77,2% от журналистите у нас са подложени на политически натиск
/ брой: 227
77,2% от журналистите у нас са подложени на политически натиск. Те работят при непрекъснат стрес на работното място и постоянен риск от атаки със съдебни дела, известни като "дела шамари", е заключението от седмото проучване за свободата на словото в България, проведено от Асоциацията на европейските журналисти – България (АЕЖ). То извежда на преден план сливането на икономически и политически интереси при управлението на медиите- 75,2%. На второ място сред изтъкнатите от журналистите сериозни проблеми идва недостатъчната образователна и практическа подготовка на техни колеги-60,7%, а на трето място 50,5% журналистите поставят концентрацията на медийната собственост.
59,7% от анкетираните са били свидетели на неправомерен натиск върху свой колега заради съдържанието на работата му. 43,2 на сто смятат, че намесата в работата на журналистите и опитите да се повлияе на съдържанието на техните материали е широко разпространена практика.
Натискът отвън върху медиите идва най-често от страна на политически лица - 77%, рекламодатели-43,2%, държавни, областни, общински институции-40,8%, криминални лица и групировки-14,1%, гражданско общество-4,9%.
Вътрешните форми на натиск са свързани със сваляне или промяна на съдържанието на журналистическия материал от страна на редактора, намеса на собственика в отразяваните теми, мъмрене и порицание на журналисти и др., е отбелязано в доклада.
Според данните от проучването 40,8 на сто от репортерите изпитват често стрес заради работата си, същият е процентът на онези, които отбелязват, че това се случва понякога, при 12,6% рядко работата предизвиква притеснение, необезпокоени остават едва 5,8% от анкетираните.