70% от учениците са опитвали наркотици
/ брой: 216
Над 70 процента от учениците в България са пробвали наркотици според неофициални данни на граждански организации. За програма за превенция на употребата на наркотици, както и за създаване на Национален център по превенция се обявява Калин Таушанов от гражданската инициатива "Един грам живот", в която са обединени над 180 родители. Тя организира Национална конференция за превенцията на употреба на наркотични вещества.
Според организацията официална статистика за мащабите на проблема липсва, а данните на гражданската инициатива сериозно се разминават с тези на Националния фокусен център за наркотици и наркомании, според които това е проблем едва за 1,7 на сто от децата. Първата среща с наркотиците е лесна и най-често в училище или в квартала, като те се разпространяват и от съученици.
От организацията алармират, че в България липсва превенция, насочена към родители. Таушанов разказа, че срещата с наркотиците се случва вече все по-рано и деца на по 13-14 години експериментират, понякога употребяват и всеки ден, а реално до навършването на 16 години на детето, родителите няма към кого да се обърнат за помощ. В България има само един лицензиран център за работа с непълнолетни. Националният център по наркомании бе закрит, а функциите му са поети от дирекцията "Психично здраве" към Националния център по обществено здраве и анализи. В същото време детска психиатрия има само в София, а наркотиците отключват шизофрения, психични разстройства, водят до инсулт и парализи.
Целта на кампанията "Един грам живот" е да бъде създаден Национален център по превенция за родители и деца. Идеята е превенцията да започне още в периода 4-8 клас, като организаторите целят да се обединят групи от деца, родители и учители, които да си сътрудничат така, че тази ранна и страшна среща с наркотиците да не се случи или ако се случи, детето да е подготвено и да откаже.