6 години затвор за незаконна сеч
Затвор до 6 години и глоба до 20 000 лева заплашват този, който незаконно добива дървесина. Това предвиждат промените в Наказателния кодекс, предложени от "Обединени патриоти" и приети от парламента на първо четене днес. Групата на БСП гласува "въздържал се", защото смята, че текстовете не са достатъчно прецезирани и вместо да решават проблема, поставят повече въпроси. Мерките са неточни. С част от промените се прави опит да се въведе наказателна отговорност за илца, които преди това са наказвани по адиминистративен ред, обясни зам.-председателят на ПГ "БСП за България" Крум Зарков. По думите му това не отговаря на принципите на правовата държава. Социалистът посочи още, че допълването на понятието „длъжностно лице“ до голяма степен е безсмислено, тъй като и в момента съществува в Наказателния кодекс.
Внесените промени в Наказателния кодекс обаче бяха приети на първо четене. „За“ гласуваха 97 народни представители, „против“ – 9 и „въздържали се“ - 49.
Според Патриотите законопроектът въвежда по-добра редакция в случаите на противозаконна сеч, събиране или добив на дървесина. Промените предвиждат за това лишаване от свобода до 6 години и глоба от 1000 до 20 000 лв. При случаите, когато извършителят има наложено административно наказание по Закона за горите в предходните 24 месеца, считано от датата на извършване на престъплението, се предвижда наказание лишаване от свобода до 1 година или пробация до 2 години.
Тежко наказание се предлага за този, който убие ли улови без разрешение едър дивеч. Наказанието е лишаване от свобода до 2 години или пробация до 4 години и глоба от 1000 до 5000 лв. В случаите, когато престъплението е извършено в забранено за лов време, на забранено за лов място, или със забранени средства или са причинени щети над 1000 лв. се предлага наказанието да бъде лишаване от свобода до 3 години, гроба в размер 1000 до 5000 лв. При рецидив законопроектът предвижда лишаването от свобода да е до 5 години, както и глоба.
Със законопроекта се разширява кръгът на длъжностните лица, посегателството срещу които е престъпление. Проектозаконът допълва дефиницията на понятието „длъжностно лице“. Добавя се обяснението, че това е лице, на което е възложено да изпълнява със заплата или безплатно, временно или постоянно работа, свързана със стопанисване, опазване или контрол в горските територии.