5 наказателни дела в енергетиката
НЕК изкупувала тока от американските "Марици" по-скъпо от допустимото, установи проверката на прокуратурата
/ брой: 79
При проверката в енергийния сектор са констатирани нередности в дейността на ЧЕЗ, Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), Националната електрическа компания (НЕК) и Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ), съобщиха от прокуратурата вчера.
Образувани са 5 наказателни производства, заяви заместник главният прокурор Борислав Сарафов при обявяването на резултатите от проверката, която започна през февруари.
Първото дело е за виновни длъжностни лица в ДКЕВР. Второто е във връзка с непотърсен от държавата дивидент от ЧЕЗ. Третото е за умишлена безстопанственост след проверката в НЕК, четвъртото е след материали от ДАНС за Михаил Андонов, изпълнителен директор на НЕК и на БЕХ. Петото е по доклад на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) във връзка с проверка в ЧЕЗ.
Липсва адекватно, активно поведение и сме в условия на бездействие на ДКЕВР за важни обстоятелства и констатации, заяви от своя страна Камен Михов, председател на Върховната административна прокуратура (ВАП), ръководил екипа, извършил проверката в ДКЕВР. Установени са редица нарушения като разминавания в отчетите за приходите и разходите и занижен контрол, уточни той, цитиран от Mediapool.
"За проверката в НЕК бяха привлечени и агенти на ДАНС. Проверките приключиха на 22 март. Бяха изготвени доклади. На 29 март докладите от отделните проверки бяха обединени в един общ доклад", информира главният прокурор Сотир Цацаров.
"Според информацията, с която разполагаме към момента, ДКЕВР не е съставила досега нито един акт на ЕРП-тата, въпреки нашите предписания. Прокуратурата не отнема лицензите, тя дори не може да стартира процедурата. Това трябва да направи регулаторната комисия. Прокуратурата не може да се меси в решението на комисията, дори не е страна в производството. Установено е, че в ДКЕВР в продължение на години е занижен контролът над ЕРП-тата . Това на практика означава бездействие и показва, че ДКЕВР е неефективен контролен орган", каза Михов.
Зам. градският прокурор Божидар Джамбазов, който е ръководил екипа, извършил проверката в НЕК по договорите с ТЕЦ "Марица изток" 1 и 3 (т.нар. американски "Марици"), посочи, че договорите са обвързани с поети ангажименти още от 1998 г. За "Марица изток 3" е било предвидено да се изгради съвместно предприятие, а за "Марица изток 1" - да се изградят нови мощности. "През 2001 г. са сключени две споразумения, а през годините - множество споразумения, които касаят споразуменията през 2001 г. НЕК е била задължена да изкупува цялата електроенергия от двете електроцентрали, независимо от енергийните нужди на страната. Още през 2000 г. е установено, че потреблението и износът изостават от прогнозните, заложени в договорите. Независимо от това договорите са сключени. Поради високите цени на тази електроенергия тя не може да бъде продавана без загуба. От момента на сключване на договорите до този момент установихме, че електроенергията е оскъпена с между 10% и 25%. Тези договори няма как да бъдат прекратени, тъй като са сключени така, че при прекратяване НЕК ще търпи огромни загуби. Считаме, че са налице действия на представители на НЕК, които са довели компанията до огромни загуби", заяви Джамбазов.
Прокурор Нели Златкова, която прави анализ на работата на ЧЕЗ и другите електроразпределителни дружества, критикува работата на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, че в качеството си на съсобственик на акции от тези дружества е занижил контрола и дейността. Така само за 2007-а и 2011-а година държавата трябва да приключи финансовата година с печалби, които се разпределят между ЧЕЗ и държавата, но такива печалби няма разпределени. Само за 2010 г. е разплатена такава печалба, а неразплатената печалба от 2012 г. възлиза на над 592 000 лв.