16 Юли 2024вторник10:04 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

3 млрд. лева загубили общините за 3 години

Кризата е причина за 70% от спада на общинските бюджети, твърдят икономисти

/ брой: 126

автор:Светлана Велева

visibility 767

За последните три години (2009-2012) общините са загубили близо 3 млрд. лв. заради намаление на собствените им приходи, намалените държавни трансфери, увеличени социални разходи и неправилно преразпределение. Това заяви вчера проф. д-р Стефан Иванов от Института за икономически изследвания при БАН, който участва в представянето на годишния доклад на института, подготвен от 9 учени.
Правителството събира повече пари, отколкото харчи, а традиционно негативни салда реализират общините и сектора на социалното осигуряване, е мнението на икономистите. Данните за разходите за 2012 г. показват, че 43% отиват за социално осигуряване, което е 8 пункта над 2007 г. През 2012 г. тези разходи са повече от 2 пъти по-високи от разходите за заплати в държавата. Към общите приходи правителството допринася с 65%, общините - само с 6%, осигуряването с по-малко от 21%, а ЕС - с по-малко от 9%.
Общините са най-ощетената публична институция за периода 2009-2012 г. и причина за това не е само кризата, посочва проф Иванов. По думите му кризата е формирала 70% от спада на общинските бюджети. Останалите 30% са резултат на провежданата държавна политика към общините в периода 2009-2012 г. През 2008 г. общините имаха приходи почти 5,5. млрд. лв., а през 2012 г. те са паднали с около 1 млрд. лв. при същия обхват на услуги, които са задължени да представят, посочва икономистът. Недоброто разпределение на средствата между отделните общини са основни причини за това намаление, смята експертът и уточнява, че по този начин държавният бюджет лишава общините от над 900 млн. лв.
Tова е довело до съкращаване на средства за предоставяне на местни услуги и поддържане на общинските пътища, както е увеличило и просрочените задължения на общините. Препоръките в доклада на БАН, свързани с местното самоуправление, са да не се допуска повече балансиране на държавния бюджет за сметка на общинските бюджети, както и държавата да започне да изпълнява програмата за финансова децентрализация на общините.
Основата препопръка обаче е да се предоставят нови източници на собствени приходи, които да намалят зависимостта на общините от държавата. Искането на общините е да получават част от приходите от данъка върху доходите на физическите лица, който сега е централизиран в държавната хазна, посочи Иванов. Той съобщи, че България се нарежда на последно място в ЕС по размера на данъчни приходи за общините - у нас той е от порядъка на 2-3%, а всички останали приходи са централизирани в държавния бюджет. Трябва да се подобри и системата на местните финанси - например изравнителната субсидия да ползват само най-бедните общини, а не както в момента - всички общини, смятат икономистите от БАН.
При нас за администрация се плаща по-висок процент от БВП, отколкото в други държави, а услугата остава некачествена. Същевременно остават нефинансирани основни сектори като образование, здравеопазване, общини, посочи директорът на института проф. Митко Димитров.
Фискалният резерв е спаднал от рекодните 12 млрд., през 2008 г. до санитарния минимум от 4,5 млрд. лв. С 4 млрд. лв. е нараснал държавният дълг за периода 2009-2012 г., отчете д-р Емил Калчев. По думите му политиката на фискална стабилност трябва да остане и реформите в социално осигурителния сектор да продължат.

Хора с ниски доходи ще плащат високи цени на водата

автор:Дума

visibility 1180

/ брой: 132

Онлайн сайтове предлагат дрехи с олово и токсини

автор:Дума

visibility 1111

/ брой: 132

Магистрала "Хемус" поскъпва с милиони

автор:Дума

visibility 1136

/ брой: 132

ЕК одобри 142 млн. евро помощ за фирмите, осигурили газ в кризата

автор:Дума

visibility 1145

/ брой: 132

Гореща вълна и пожари обхванаха Балканите

автор:Дума

visibility 1221

/ брой: 132

Германия удължава граничните проверки

автор:Дума

visibility 1276

/ брой: 132

Италия освободи индийци, работили като роби

автор:Дума

visibility 1144

/ брой: 132

Преустановиха преговорите за примирие в Газа

автор:Дума

visibility 1149

/ брой: 132

Дано се замислят!

автор:Таня Глухчева

visibility 1268

/ брой: 132

Квантов ВИП

visibility 1171

/ брой: 132

БСП даде заявка да бъде гарант на Конституцията

автор:Дума

visibility 1124

/ брой: 132

В очакване на Конституционния съд

автор:Дума

visibility 1178

/ брой: 132

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ