2,3 млн. няма да могат да се отопляват
Под прага на бедността живеят 1 660 000 българи, сочат данни на КНСБ
/ брой: 206
1,66 млн. българи живеят под прага на бедност, като 1,2 млн. от тях са пенсионери, сочи експресно проучване на КНСБ за динамиката на цените към октомври от малката потребителска кошница, представено на онлайн пресконференция. Синдикалистите прогнозират, че инфлацията в края на годината ще надхвърли 6%, и затова настояват още от 1 ноември размерът на минималната заплата да бъде увеличен на 700 лв., а от 1 януари догодина - на 764 лв. За пореден път от КНСБ искат всички социални плащания да се изчисляват на базата на линията на бедност от 460 лв.
Заради повишените цени на енергоносителите КНСБ очаква близо 2,3 млн. души да ограничат разходите си за отопление през зимата. Председателят на профсъюза Пламен Димитров настоя в бюджета за 2022 г. обхватът на подпомаганите енергийно лица да се увеличи два пъти и да се преразгледат критериите за отпускането на целева помощ за отопление. Като причина той посочи очакванията за двуцифрено нарастване на цените на топлоенергията от 1 януари. КНСБ лансира идея безработните с минимално обезщетение да получат допълнителен бонус по 120 лв. през зимните месеци.
Синдикатът алармира за драстично увеличение на цените на хранителните продукти. С близо 10% са поскъпнали брашното и картофите, а морковите - с 16 на сто. С над 20% са скочили цените на зелето, червения пипер, доматите, краставиците. С около 30% са поскъпнали прасковите и дините, олиото - с 43%, а яйцата - с 8%. Цените на едро също са се вдигнали. Зелето е с 55% по-скъпо от миналата година. Оранжерийните домати са повишили цената си с 14,6% за седмица и по борси и тържища ги продават средно по 2,27 лв. за кг. Цените на оранжерийните краставици нараснаха с 10,7% за седмица и на едро струват средно по 1,86 лв. за кг. При месата и месните продукти, млеката, сиренето и захарта е отчетен по-слаб ръст в цените. При хляба сумата започва да се покачва плавно и вече има увеличение от 5,5%.
Експертите на синдиката са пресметнали, че в края на август бензинът е поскъпнал с 3%, а дизелът - с 3,5%. При пропан-бутана се наблюдава почти двуцифрено изменение нагоре с 9,9 на сто. Същевременно годишният ръст при горивата вече осезаемо се усеща от домакинствата в страната - бензинът и дизелът са с около 30% по-скъпи, а иначе икономичният пропан-бутан е с 51,7% по-скъп спрямо септември 2020 г.
От КНСБ са категорични, че е нужна спешна актуализация на бюджета, още сега, а не за мерки за следващата година. Причината е, че няма да бъде изпълнена приходната част по някои пера, а ръстовете на допълнителните приходи трябва да бъдат отразени, за да може да се развие пакетът от мерки към социално уязвимите групи. Каквото и да се направи с финансови компенсации за битовите потребители, ще трябва да намерят начин как да се отразят във финансовия план на държавата, смятат експертите.