09 Ноември 2024събота01:00 ч.

ВРЕМЕТО:

В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд. В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд.

20% от българите не са чели книги през последната година

Най-активно четящи са хората между 40 и 60 години, показва проучване на Асоциация "Българска книга"

/ брой: 155

автор:Дума

visibility 433

Всеки пети българин не е прочел нито една книга през последната година. Това показват резултатите от национално изследване на нагласите за четене сред българските граждани от различните възрастови групи. Проучването е на асоциация "Българска книга". Мая Бобева, член на Управителния съвет на асоциацията, коментира като тревожен факта, че 20% от анкетираните не са чели изобщо за изминалия едногодишен период. Тя допълни, че голяма част от тях нямат нито една книга в дома си.

Данните от изследването показват още, че хората на възраст между 40 и 60-65 години са най-активно четящите. Най-слаб е интересът в групата между 15 и 30 години и те четат най-малко. Тази тенденция се наблюдава и в предходното подобно проучване.

Най-големите конкуренти на четенето са сериалите и четенето в интернет, но не на книги, а на различна информация, добави Мая Бобева. Според нея обаче това е световна тенденция. В Германия например е установено, че четенето намалява във възрастовата група от 44 до 54 години.

Обнадеждаващото в изследването е, че 83% от анкетираните родители заявяват, че четат на децата си. В последните години има ръст в купуването на детска литература. 

Най-слабият пазар е при литературата за подрастващи, а причината е, че младите живеят чрез мобилните си устройства и нямат изградени навици да четат сериозни книги. Проблемът е, че точно тези поколения предстои да излязат на пазара на труда или са в началото на кариерата си, коментират от асоциацията.

При хората над 65 години интересът към четенето намалява, като най-сериозните причини са проблеми със зрението и здравето.

ДУМА припомня, че асоциацията се оплака от спад в продажбите на книги заради пандемията, а по-късно поиска книгите да не се облагат с ДДС, да има закон за книгата и авторските права, както и спешни мерки за борба с интернет пиратството.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 748

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 591

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 722

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 745

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 762

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 739

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 706

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 651

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 657

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 681

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 704

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ