150 хил. предприятия са без наети работници
БСК предлага работодателите да не плащат 6 заплати при пенсиониране
/ брой: 219
Около 150 хил. български предприятия са с 0 наети. Това са близо 46% от работещите у нас фирми. Това сочи анализ на Българската стопанска камара (БСК), въз основа на който работодателската организация има и конкретни предложения за подобряване на тенденциите на пазара на труда. Анализът, както и предложенията, представи изпълнителният председател на камарата Божидар Данев.
Освен че намалява броят на новооткритите работни места (с 262 868 за 2 години), влошава се и качеството на съществуващите и новооткритите работни места. Нещо повече - над 60% от заетите са в сектори с ниска добавена стойност и ниско равнище на възнаграждения (охранителна дейност, търговия, услуги, ресторантьорство, селско стопанство). "Разкриването на нови и качествени работни места аксиоматично е свързано с инвестиции, а те рязко намаляват", се подчертава в анализа на БСК. Инвестициите, измерени като бруто капиталообразуване в основен капитал, се сриват от 23.3 млрд. лева през 2008 г. на 19.7 млрд. лева през 2009 г. и до 16.5 млрд. лева през 2010 г. Дори през първото тримесечие на 2011 г. достигат едва 3.1 млрд. лева и са по-малко от тези през първото тримесечие на 2010 г.
Почти 25% от работната сила на страната е наета в обществения сектор и разполагаме с раздута, неефективна и с недостатъчен административен капацитет държавна администрация. Около 7.4% от всички заети са в сектор "Държавно управление" (при 7.1% за ЕС-27).
Независимо от ръста на работните места в обществения сектор с 6.2% намалява броят на съществуващите и новооткритите работните места. За две години работните места са намалели с 262 868, броят на заетите - с 319.6 хил. души, броят на наетите - с 287.3 хил. души, а броят на самоосигуряващите се - с почти 36 хил. души.
Около 85% е ръстът на безработицата за периода 2008-2011 г. От БСК отчитат и изпреварващ ръст на заплатите в обществения сектор в сравнение с реалния. Друг проблем е, че произвеждаме хора с висше образование, които не са необходими на икономиката ни, добави той.
От БСК предлагат да се облекчи процедурата по уведомяване на териториалните дирекции на НАП при сключване, изменение и прекратяване на трудовите договори.
Да се отмени задължението на работодателя да изплаща обезщетение в размер на 6 месечни брутни трудови възнаграждения при пенсиониране на дългогодишни работници и служители. Подобен ангажимент да бъде предмет на колективно трудово договаряне. От работодателската организация предлагат още да отпадне изискването за искане от работодателя на разрешение от Главна инспекция по труда при дисциплинарно уволнение на работника или служителя. Работодателят да може със заповед да удължава работното време през едни работни дни и го компенсира чрез намаляване през други, е друго предложение на организацията. Тя предлага още въвеждането на гъвкаво работно време чрез премахване на забраната за полагане на извънреден труд.
Въвеждането на гъвкави договорни отношения включва също усъвършенстване на използването на срочните трудови договори, категорични са от БСК. Работодателската организация предлага и провеждане ва адекватна миграционна политика и ограничаване на притока на чужденци на работа у нас, които нямат необходимото образование и квалификация, ускоряване на издаването на т.нар. "синя карта" за граждани на трети държави с български произход.