147 чужди бойци пресекли България през 2015 г.
Европа не отчете последствията от Арабската пролет, категорична е евродепутатът Илияна Йотова
/ брой: 107
По оценка на Европейския парламент около 5000 европейци са се присъединили към терористичните организации в Ирак и Сирия, преди всичко в редиците на "Ислямска държава" и "Джабхат ал-Нусра". През 2015 г. 147 чуждестранни бойци са пресекли границите на България в едната или другата посока. Тези данни съобщи евродепутатът от БСП Илияна Йотова на конференция "Новото лице на терора - мит и реалност", организирана в София. По думите на Йотова, която е зам.-председател на Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи в ЕП, Европа не отчете последствията от Арабската пролет и днес понася неминуемите опасности от нестабилните Северна Африка и Близкия изток.
Във фокуса на дискусията бяха актуалните проблеми пред Европа за тероризма и сигурността, особено в условията на мигрантската криза. "Сега се вземат решенията за стратегия, за цял пакет от политики, които трябва да са работещи както на европейско ниво, така и да отчитат спецификите и интересите на всичките 28 държави, без двойни стандарти", подчерта Илияна Йотова.
Като един от основните проблеми българският евродепутат открои радикализацията на европейски младежи и социалното изключване на хората, които живеят в гетата на европейските градове. Знаем ли какво се случва в българските гета, запита Йотова и допълни: Ако си бяхме свършили работата, когато му е било времето, сега нямаше да дискутираме трябва ли да има бурки или не. България изостава в много аспекти в анализа на своето общество и трябва да се погледне повече към уязвимите групи, заяви доц. Йордан Божилов, председател на Софийския форум за сигурност.
Илияна Йотова алармира за пореден път за безпомощната политика на българското правителство в сферата на сигурността, което чака решенията да се вземат отново от големите в Европа. Депутатът от БСП Красимир Янков акцентира върху намалените пари за специалните служби и МВР.
"Само интегрирани полицейски, разузнавателни и контраразузнавателни европейски структури са в състояние да противодействат, да отговорят на реалните заплахи и предизвикателства", изтъкна проф. Николай Радулов, бивш секретар на МВР. По думите му високите нива на организирана престъпност и корупция са предвестник на улесняващи и поддържащи условия за тероризъм.
"Новото през последните 3-4 години е подходът на терористите към съдействащите симпатизанти. Те им предлагат концепция за споделеното бъдеще. Оттук съвременният тероризъм черпи своето превъзходство", заяви бившият директор на ДАНС Константин Казаков. Според него на тази заплаха може да се противодейства чрез социален и законодателен подход.
Европейският съюз не съзря навреме терористичните предизвикателства и не можа да се справи с тях, когато това бе значително по-лесно. Разузнавателните служби са затворени системи и са по-близки до отделните национални интереси, отколкото до някакви въображаеми интереси на ЕС, изтъкна проф. Димитър Йончев от НБУ.