21 Юни 2025събота10:39 ч.

1427 лв. са нужни месечно за издръжка на работещ

/ брой: 203

автор:Дума

visibility 1178

1427 лева е чистият месечен доход за издръжка на живота на един работещ, който живее сам. За тричленно семейство от двама възрастни и едно дете сумата е 2568 лева. Това сочат данните на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ за третото тримесечие на годината.
За една година спрямо септември м.г. необходимият доход за издръжка е нараснал със 107 лева за един работещ и със 192 лева за семейство.
Повече от две трети от работещите в страната или над един милион и седемстотин хиляди души получават заплата под сумата за издръжка.
Ванализа на синдикалните експерти се посочва, че през третото тримесечие ръстът на дохода за издръжка е по-скоро следствие от ръста в цените при нехранителните стоки, най-вече петрола и производните горива, ток и парно. При храните се наблюдава забавящ се темп, но средната стойност на тази група остава на по-високи нива спрямо предходната година.
Над 40 на сто от хората с трудови възнаграждения или един милион и седемдесет хиляди души получават до 1000 лева.
Общата стойност на т.нар. малка потребителска кошница от 20 жизнено важни стоки в България е 56 евро. Ръстът на цените в нея за една година е над 15%. Българите, които получават минимална заплата, могат да си я купят седем пъти. За сравнение, в Испания с една минимална заплата тази кошница може да се купи 25 пъти, а в Германия - 34 пъти.

Поскъпване от 5 до 40% за две седмици

автор:Дума

visibility 2835

/ брой: 111

Всички основни храни са поскъпнали след 3 юни

автор:Дума

visibility 3358

/ брой: 111

България с най-висок риск от бедност в ЕС

автор:Дума

visibility 1804

/ брой: 111

Предлагат данък върху свръхпечалбите на банките

автор:Дума

visibility 2731

/ брой: 111

"Турски поток" отпада от отказа на руски газ

автор:Дума

visibility 1572

/ брой: 111

ЕК с наказателна процедура срещу Испания

автор:Дума

visibility 3058

/ брой: 111

Доналд Тръмп одобрил атака срещу Иран

автор:Дума

visibility 2431

/ брой: 111

Накратко

автор:Дума

visibility 2536

/ брой: 111

Страшна смешка

автор:Мая Йовановска

visibility 2886

/ брой: 111

Совата не е това, което е

visibility 2695

/ брой: 111

Не е нужно да сте марксист, за да четете Маркс

автор:Дума

visibility 2261

/ брой: 111

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ