16 Юли 2025сряда22:51 ч.

11 бързи теста за COVID са разрешени за ползване в училищата

автор:Дума

visibility 707

11 антигенни теста за диагностициране на Covid-19, налични на пазара у нас, могат да се прилагат в училище от самите деца или от медицинските специалисти там, съобщиха от Министерството на образованието и науката. Тестовете са включени в списък, предоставен на МОН от Изпълнителната агенция по лекарствата.

Одобрени са общо 6 теста, за които се взима секрет от гърлото или от носа. 5 вида са тези, които реагират на слюнка. Тестовете могат да се извършват както от медицински специалист, така и да се използват за самотестуване у дома.

 Към всеки от тях има листовка за употреба, преведена на български езки.

От МОН добавят, че са поискали информацията от Агенцията по лекарствата, за да улеснят от една страна образователните институции при организиране на тестването, а от друга - родителите при вземането на решение за тестването на децата им и избор на конкретен вид тест.

От МОН напомнят, че в училищата може да бъде организирано тестване на ученици, ако то обхваща поне 90% от тях и техните родители са съгласни. Директорите могат да поискат избраният вид тестове от РЗИ.

Тръмп плаши Русия с "тежки мита"

автор:Дума

visibility 385

/ брой: 129

Лавров се срещна със Си Дзинпин

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 129

Разследват евродепутат, за когото Аушвиц е "фейк"

автор:Дума

visibility 399

/ брой: 129

Символ

автор:Александър Симов

visibility 389

/ брой: 129

Приключи ли терапията

автор:Евгени Гаврилов

visibility 382

/ брой: 129

Епични провали

visibility 394

/ брой: 129

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ