18 Юни 2024вторник16:43 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Кои влизат в елита? Главните постижения на 2010-2011 г.

10 от най-авторитетните деятели на науката на Русия

/ брой: 269

visibility 154

Ако попитаме един обикновен руски гражданин какво важно се е случило за последната една година, то най-вероятно той ще разкаже за събитията в собствения си живот и живота на семейството си, е, някой вероятно може да спомене и "голямата" политика с Путин и Медведев. За същата тази година обаче Русия се завърна с големи проекти за космоса, бяха заснети такива забележителни филми като "Фауст" и "Шапито-шоу", беше проведена масова чистка сред московските армейски генерали, интернет-движението "Общество на сините кофички" (на руски "Общество синих ведерок") успя да постигне уволнението на редица омразни бюрократи, селското стопанство показа силен ръст на фона на насищането на отрасъла с пари, учителите настояха на доразвиване на образователния стандарт за средните училища... Т.е. най-дълбоките и важни промени все пак стават не толкова в кръга на управляващия елит, колкото в обществото, икономиката, науката и културата. Те обаче едва ли биха станали възможни без дейното участие на енергични и честни хора.
Ние започваме да публикуваме ежегодното изследване на списание "Руски репортер" на професионални репутации - "Най-авторитетните хора на Русия" - и с гордост за страната ни представяме 100 видни личности в 10 професионални групи, чиито постижения в периода от септември 2010 г. до септември 2011 г. са оставили най-голяма следа в историята. Това е истинският руски елит, на които можем да се доверим и чиито имена трябва да знаем. Това са хора, които въпреки всичко вършат работата си и на които до голяма степен се опира страната ни. Те, техните честни думи и мъжествени постъпки са главната руска политическа надежда.

И така, за какви дела ги отличаваме?

За пускането на космическата обсерватория „Радиоастрон”
НИКОЛАЙ КАРДАШЕВ – астрофизик, академик на РАН, директор на Астрокосмическия център на ФИАН.
Кардашев работи над проекта "Радиоастрон" още от седемдесетте години, но едва сега успява да го пусне. Основната идея е наблюдение на небесни обекти с помощта на единна мрежа от наземни и космически радиотелескопи. Това позволява да се изучават най-сложни явления. Сред потенциалните открития, които може да бъдат направени с помощта на "Радиоастрон", е търсене на т.нар. къртичини - вид тунели, които позволяват да се влезе в други вселени. Тази изключителна сериозна астрофизика, с която се занимава Кардашев, често граничи с напълно фантастични сюжети: например, на него принадлежи класификацията на извънземните цивилизации, които могат да съществуват в космоса.


За изучаването на древния човек

АНАТОЛИЙ ДЕРЕВЯНКО - Археолог, академик от РАН, директор на Института по археология и етнография към Сибирското отделение на РАН

Именно под негово ръководство се провеждат разкопките в Денисовата пещера в Алтай. Сред доисторическите оръдия миналата година там откриха костица от кутре на момиченце. Анализа на ДНК на тази костица доведе до сензационни изводи: преди десетки хиляди години са съществували не две, а три клона на човечеството - неандерталци, денисовци и homo sapiens. Днес е известно само едно място, където всичките разклонения са обитавали едновременно - района на Денисовската пещера. Между другото, дейността на Деревянко не е ограничена само върху Денисовската пещера, той ръководи десетки експедиции и научни проекти.

За разобличаването на лъже учените


ВЛАДИМИР ЗАХАРОВ – Физик, академик от РАН, завеждащ сектор по математическа физика във Физическия институт Лебедев

Винаги заема активна гражданска позиция, която понякога заплашва неговата научна кариера. Още през 1968 г. той подписва открито писмо против нахлуването в Чехословакия. Именно Захаров е инициатор за разглеждането на "делото Петрик" в Руската академия на науките, а след това настоява РАН да излезе с разобличение на изобретателя - мошеник. Тази година той предложи на президента Медведев да въведе нормативи, които да възпрепятстват лъже учени и лъже изобретатели да получават държавни субсидии. Захаров е учен със световно име и е с един от най-високите индекси на цитиране в страната.

За Нобеловата награда през 2010 година


АНДРЕЙ ГЕЙМ и КОНСТАНТИН НОВОСЕЛОВ - Физици, професори в  университета в Манчестър

Получават Нобелова награда за изобретяването на графена - нов материал, с когото се свързва бъдещето на електрониката. Гейм и Новоселов отказаха да приемат "политическата" покана да работят в "Сколково" и се изказаха достатъчно остро за организацията на науката в Русия и за новите инициативи на властите за "завръщането" на учените от чужбина. "Аз никого не представлявам (никаква научна или академична структура - "РР"). Нормално е да не сте чували за мен... Вероятно, популяризацията на науката трябва да бъде поставена на по-високо ниво, но най-голямата благодарност към учения е да му се даде възможност да работи така, както той желае".

За синтеза на нови химически елементи


ЮРИЙ ОГАНЕСЯН - ?Физик, академик от РАН, научен ръководител на лабораторията за ядрени реакции Фльоров при Обединения институт за ядрени изследвания

Оганесян е смятан за един от най-вероятните кандидати за Нобелова награда, той вече няколко пъти е номиниран за нея. Ето, вече повече от половин век той се занимава със синтез и изследване на нови химически елементи, които не се срещат в таблицата на Менделеев. Оганесян упорито продължава да разширява таблицата на Менделеев. Не толкова отдавна той успя да получи елемент с периодичен номер 117, а през юни тази година Международния съюз по теоретична и приложна химия окончателно призна, че той е един от създателите на 114-ти и 116-ти елементи.

За готовността да станеш руски учен

РОНАЛД ИНГЛХАРТ Социолог, професор в Мичиганския университет, научен ръководител на лабораторията за сравнителни социални изследвания в Санкт-Петербургския филиал НИУ ВШИ

Човекът с трудната за произнасяне фамилия Инглхарт се счита за класик в световната социология. На широката публика е най-известен проекта на Инглхарт за изследване на ценностите - World Values Survey. Именно благодарение на него в пресата периодически се появяват заглавия от типа "Признаха руснаците за най-нещастната нация в света". В края на миналата година се случи нечуваното: Инглхарт фактически стана руски учен. Той получи длъжността научен ръководител в лабораторията на петербургския филиал на Висшата школа по икономика. Патриарха на социологията бе примамен в нашия ВУЗ до голяма степен с мегагрант от 140 милиона рубли (прибл. 7 млн. лв.), отпуснат от руското правителство.

За премията Киото за 2011 година


РАШИД СЮНЯЕВ –? Астрофизик, академик от РАН, завеждащ отдела по астрофизика на високите енергии към Института за космически изследвания при РАН, изпълнителен директор на Института по астрофизика при обществото Макс Планк (Германия)

Рашид Сюняев е смятан за един от най-авторитетните астрофизици. Достатъчно е да се каже, че на космическия ефект на Сюняев - Зелдович са посветени стотици, ако не и хиляди трудове на учени от цял свят. Тази година на Сюняев бе присъдена премията Киото за теорията на флуктуациите на реликтовото космическо излъчване. Това е частна японска награда, създадена по модел на Нобеловата награда, която се връчва за постижения в науката, технологиите и културата. Счита се, че тези постижения ще са от полза за човечеството. Размерът на премията е 50 милиона йени (около 625 хиляди долара).
За борбата с бюрокрацията и корупцията в науката

МИХАИЛ ГЕЛФАНД - Биофизик, заместник директор по науката в Института по проблемите на предаването на информация при РАН

Би било справедливо да се отбележи, че в тази тема за борбата за прогрес в организацията на науката е обхванат целия  кръг от учени, които са независими както от академичната, така и от министерската бюрокрация. Независимо от това, че Борис Щерн, Михаил Гелфанд, Евгений Онищенко, Михаил Фейгелман, Сергей Попов и други прекрасно са се вписали в академичната система, те призовават за въвеждането на прозрачни принципи при финансирането на науката, като призовават за ясна научна експертиза на грантовете и на програмите, предлагат нови форми за организиране на науката. Тук важна роля играе и личната им харизматичност. Когато в залата се появява пищната коса на Гелфанд, чиновниците започват да се дразнят като минимум, а максимума е да изпаднат в паника. "Ние много не го обичаме, но много го уважаваме", - заяви в частен разговор с нас един от функционерите в Министерството на образованието и науката.

За търсенето на безсмъртието


ВЛАДИМИР СКУЛАЧЕВ - Биохимик, академик от РАН, научен ръководител на проекта "Йоните на Скулачов"

През последните години Скулачов работи над препарат против стареенето. Миналата година проекта достигна до стадий клинически експерименти с хора: пациенти със синдром на сухото око приемаха капки за очи. Резултатът е положителен - зрението се подобрява. Сега се провеждат експерименти на пациенти с глаукома и катаракта. Освен това, всички инвестиционни планове се запазват и вероятно към 2016 г. човечеството ще получи препарат против редица старчески болести.

За изучаването на Луната


ИГОР МИТРОФАНОВ - Физик, завеждащ лабораторията по космическа гама спектроскопия в Института за космически изследвания при РАН

През миналата година бяха получени окончателните данни за количеството вода на лунната повърхност, които бяха определени от устройството LEND, създаден в лабораторията на Митрофанов. Освен това, Игор Митрофанов отговаря за научната част на руската лунна експедиция "Луна-Ресурс" (старта е планиран за 2013 г.) - първата след прекъсване от 37 години.
 

Канят се да забранят най-старите коли у нас

автор:Дума

visibility 376

/ брой: 113

Енергийният министър обещава под 1,5% поскъпване на тока

автор:Дума

visibility 369

/ брой: 113

Реконструират Бетонния мост в Пловдив за 6 месеца

автор:Дума

visibility 358

/ брой: 113

Експерт: Докладът ще каже, че не сме готови за еврото

автор:Дума

visibility 360

/ брой: 113

НАТО иска още ядрени оръжия в готовност

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 113

Визита на Путин в Ханой скара САЩ и Виетнам

автор:Дума

visibility 411

/ брой: 113

Нетаняху разпусна военновременния кабинет

автор:Дума

visibility 358

/ брой: 113

ООН: Светът се проваля в битката с бедността

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 113

Екощуротии

автор:Мая Йовановска

visibility 367

/ брой: 113

Пламъкът, който продължава да гори

автор:Евгений Белий

visibility 395

/ брой: 113

Нови "ценности"

автор:Таня Глухчева

visibility 361

/ брой: 113

Социално инженерство

/ брой: 113

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ