19 Юли 2025събота05:23 ч.

(Пред)Изборни вълнения

/ брой: 73

автор:Светла Василева

visibility 317

По-малко от два месеца остават до евроизборите. Ако някой за нещо трябва да се притеснява, логично е това да са участниците в тях и щабовете им, както и администрацията, задвижваща изборната машина. Към момента обаче на изборния фронт цари привидно спокойствие, ако не броим политическите "закачки", подгряващи предстоящите схватки.
Изненадващо предизборните вълнения дойдоха от друга посока. Директори на училища внезапно се сетиха, че няма да могат да изпратят подобаващо абитуриентите си. По традиция випускниците се събират в двора на школото си за ритуално сбогуване. Тази година, понеже държавните зрелостни изпити за тях са на 21 и 23 май, логично е на 24 май - Денят на българската просвета и култура и славянската писменост, да празнуват. Само че точно тогава е денят за размисъл и подготовка на изборните секции за евровота. Те са ситуирани масово в училищата, което означава, че достъпът ще бъде ограничен. 
Датата на изборите официално стана факт преди седмица, когато президентът с указ определи 25 май. Още на 14 юни м.г. обаче излезе решението на Съвета на ЕС, което посочи времето от 22 до 25 май 2014 г. за провеждане на изборите за Европарламент, като аргументира четирите дни с факта, че във Великобритания и Нидерландия се гласува в четвъртък (22 май), а в повечето страни, между които и България, в неделя (25 май). Времето на вота беше известно отпреди девет месеца. Датите на матурите за зрелостниците - отпреди шест. Но директорите на училищата сега поглеждат календарите си с изненада. Вместо да недоволстват от ситуацията, имат време да обърнат минуса в плюс, като планират тържествата за седмицата след вота. Хем по-спокойно, хем повече време за сбогуване. Истинско. Без бързане. Като за последно.
Предизборните вълнения, оказва се, са завладяли и ресторантьори, бармани, собственици на дискотеки и прочие увеселителни заведения. Понеже, видите ли, двата дни - 24 и 25 май - предизборен и изборен, са свързани със забрана, налагана от кметовете, за сервиране на алкохол. Точно в тези дни има абитуриентски балове. Какво ще стане с кувертите и с афтърпартитата, след като няма да има скъпи питиета? Все едно идеята на вечерта е младежите да се съберат елегантно облечени и да се налочат до безпаметство, така че на другия ден нито да помнят нещо, нито да се познаят, гледайки снимките, които са си направили.
Кръчмарската логика "ден година храни" стигна завидни висоти. Куверт за абитуриентска вечеря в София, продължаваща не повече от 4 часа, е колкото 4-дневен престой с полупансион на Халкидики по Великден. С малко усилие и повече въображение ресторантите, дискотеките и баровете могат да компенсират отсъствието на алкохола. Не той е най-важен все пак.
Да го чукаш, де се пука, гласи нашенска поговорка. И с (пред)изборните вълнения така.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ