01 Септември 2024неделя01:55 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Злокобна приказка

/ брой: 160

автор:Деси Велева

visibility 666

Деси ВЕЛЕВА



Два показателя обикновено сочат за продължаващия упадък на България - изчезването на селата и закриването на училищата.
Националният статистически институт всяка година обявява кое населено място ще бъде изтрито от картата на страната. Министерството на образованието и науката всеки 15 септември запълва документацията със закритите училища. Двете статистики са свързани. И ги преследва онази добре известна злокобна приказка: "Затвориш ли училището, закриваш и селото".
До март училищата, които затвориха врати у нас, бяха 1435. От септември те ще са с десетина повече (стр. 4). Досега са били на ръба на съществуването с 30-40 деца до изчерпването на финансовите сили на общините, които фактически ги издържат заради маломерните паралелки.
В такива ситуации най-трудно е да се търси вината и виновникът. Веднага идва спорът дали е по-добре да има малки училища със слети паралелки, учители пенсионери и ниско качество на образованието. Или е нужно закриване и препращане на децата към по-големи институции в съседни населени места.
Истината е, че отговорите не могат да се дават на високо държавно ниво. Защото чиновникът не е на мястото на засегнатите от евентуалното преструктуриране.
 
Той не живее в отдалеченото планинско село. Нито ще се качва на училищния автобус сутрин и вечер. Нито ще се чуди дали си заслужава да праща детето на десетки километри от дома.
Затова решението дали да бие първи училищен звънец на 15 септември трябва да го вземат местните хора. Онези, които са пряко засегнати от промяната. Тяхното мнение трябва да чуят общинарите и ръководствата на кметствата, когато преценяват окончателно.
Ако местната общност е достатъчно будна и отстоява с протести и подписки оцеляването на школото, значи и селото ще има бъдеще, и училището. Тогава няма да е най-важното дали учителите са в пенсионна или предпенсионна възраст, а дали имат дух, желание за преподаване. Няма да е от значение колко изкарват децата на Националните външни оценявания и закъде ще им стигнат оценките, а това дали ходят редовно и с интерес на училище.
Работата на държавата тогава ще е да осигури точно необходимото за конкретното школо, да проучи неговите нужди и да адаптира учебния процес към спецификите му. Именно селските училища трябва да са задължително иновативни, но не само формално, а реално, и то с помощта на държавата.
Малкото училище не е задължително нискокачествено. То може да роди успех, който да не е отразен задължително с шестици в бележника.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Еврото идва у нас най-рано през 2026 г.

автор:Дума

visibility 1284

/ брой: 166

Данъчни проверяват българи със скъпи имоти

автор:Дума

visibility 1205

/ брой: 166

Павел Дуров пуснат под гаранция

автор:Дума

visibility 1473

/ брой: 166

Мицкоски разчита на диалог със София

автор:Дума

visibility 1360

/ брой: 166

„Татнефт“ дава петрол на Унгария и Словакия

автор:Дума

visibility 1131

/ брой: 166

Накратко

автор:Дума

visibility 4374

/ брой: 166

Да спасим БСП от хаоса

visibility 2031

/ брой: 166

Българският Сорос

автор:Иван Генов

visibility 2537

/ брой: 166

Престъпно

visibility 4263

/ брой: 166

Фейсбук е налагал цензура по време на пандемията

автор:Дума

visibility 1186

/ брой: 166

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ