18 Февруари 2026сряда20:16 ч.

Зимата пристигна на Балканите

Заради виелиците спря реактор в румънска АЕЦ

/ брой: 224

автор:Дума

visibility 2611

Зимата пристигна на Балканите. Първият сняг падна в планинските райони в целия регион.
Особено тежко е положението в Румъния. Проблеми с движението има в окръзите Бихор, Браила, Брашов и Сучава, където силният вятър е съборил дървета върху пътищата. Няколко хиляди души са останали без електричество заради виелицата в окръг Васлуй. Всички черноморски пристанища на северната ни съседка са затворени поради силния вятър.  
Блок 1 на АЕЦ "Черна вода" е бил автоматично временно изключен от националната електроразпределителна мрежа на Румъния в резултат на "атмосферни условия, които причиниха смущения в националната енергийна система". Случилото се не е оказало влияние върху ядрената сигурност на реактора, персонала, населението и околната среда.
Снеговалежи и виелици удариха Сърбия.  Временно е блокиран ГКПП "Жабука" - основният към Черна гора. В планините вали сняг и се очаква образуването на снежна покривка до 20 см. Заради силния вятър не са изключени снегонавявания, предупреждават метеоролозите.
Продължава екстремното време в Гърция. Анулират се и се пренасочват полети от летището в Солун. В неделя поривите на вятъра достигнаха 114 км/ч. Отнесени са покриви на бензиностанции и на спортен център, в който са тренирали деца. Няма пострадали.
На пътниците, които ще пътуват по море, се препоръчва да се свържат с местните пристанищни власти и туристическите агенции за евентуални промени в разписанията поради неблагоприятните метеорологични условия. Спрени са фериботите от континента към Корфу, Тасос, Спорадските и Цикладските острови.
Очаква се времето в региона да започне да се оправя още днес с утихване на вятъра и покачване на температурите.

Хванаха фалшиви евро, които трудно могат да се разпознаят

автор:Дума

visibility 1201

/ брой: 33

6 на сто от населението е било на воден режим

автор:Дума

visibility 1096

/ брой: 33

Коли за 633 млн. лв. са купени на изплащане за година

автор:Дума

visibility 1055

/ брой: 33

5,8% ръст на туристите през 2025 г.

автор:Дума

visibility 1195

/ брой: 33

ЕС е аут от масата на преговорите в Женева

автор:Дума

visibility 1085

/ брой: 33

Мадрид изпраща помощи за Куба чрез ООН

автор:Дума

visibility 1166

/ брой: 33

Хиляди лекари стачкуват безсрочно в Испания

автор:Дума

visibility 1123

/ брой: 33

В Перу обсъждат импийчмънт на седми президент

автор:Дума

visibility 1224

/ брой: 33

Като икона. Като на бесило...

автор:Боян Бойчев

visibility 1153

/ брой: 33

Пари за топло, пари за студено

автор:Евгения Младенова

visibility 1276

/ брой: 33

Търговци на жлъч

visibility 1221

/ брой: 33

Повод за срам

visibility 1409

/ брой: 33

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ