18 Май 2024събота21:09 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Жонгльорът Путин и газовият гърч на Европа

Всички онези, които предричаха сгромолясване на руското петролно производство, сериозно сгрешиха, пише в своя статия за френския всекидневник La Tribune икономистът Мишел Санти.

/ брой: 164

автор:Дума

visibility 143

Путин обори всички прогнози, тъй като с 10,8 милиона барела/ден, добивани през юли, руското производство на петрол е почти на нивото от 11 мб/ден от миналия януари, т.е. преди войната. Всъщност изминаха три месеца, откакто това производство очевидно се възстанови от въздушния вакуум, понесен през месеците след избухването на конфликта, защото Русия замени добрата си клиентела от европейски рафинерии с други пазари.
Азия като цяло и Индия в частност, но също така Близкият изток и Турция представляват новите пазари, дори и някои европейски купувачи да продължават да купуват руски петрол, докато чакат точката, от която няма да има връщане назад на европейските санкции и която ще настъпи през ноември. Москва вече дори не си прави труда да предлага намаления, които бяха масивни през зимата, за да привлече нови клиенти, тъй като страната сега изглежда сигурна в траекторията си, въпреки че е в много напрегнат глобален контекст по отношение на енергийните доставки, от които руските лидери извличат големи дивиденти. За да направят това, руските износители могат да разчитат на появата на нови "търговци", базирани в Близкия изток и в някои азиатски страни, които продават - срещу сочни маржове - руски суров петрол на нетърпеливи купувачи.

Политическият успех на руския лидер

Но това, което трябва да признаем като руски успех, не е толкова икономически и финансов, колкото преди всичко политически. Западът - от своя страна - напълно се провали да убеди ОПЕК+ (Организацията на страните износителки и нейните съюзници) да се оттегли от съюза си с Русия. Ръководена от предполагаемите велики съюзници на Запада, а именно Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства, тази организация само символично повиши производството на петрол в своите страни членки и язвително и унизително се отрече от президента Байдън, който на нарочно посещение в Рияд се опита да демонстрира съмнително уважение към още по-оспорвания саудитски престолонаследник Мохамед бин Салман.
В крайна сметка това кранче на ликвидни средства от приходите от петрол, които се възстановиха добре, дава на Путин свобода на действие и той може да си позволи да пожертва значителна част от приходите си от газ, като ограничи продажбите си в Европа. Просто е: Русия продава толкова много петрол, че може да си позволи ответни мерки за природен газ срещу европейците, които - въпреки че остават решителни - едва осъзнават бедствията, които ги очакват. Нашите цени на потреблението на електроенергия неизбежно ще се повишат с около 60 до 80% или дори двойно в някои европейски страни. Много скоро нашите лидери ще бъдат изправени пред невъзможен избор, защото опустошението, причинено на различните европейски икономики от тази безпрецедентна ескалация на цените на енергията, ще бъде изключително болезнено.
Независимо от кой ъгъл го анализираме, Владимир Путин е на път да спечели тази енергийна война. Неговата победа е трудна за оспорване на много фронтове, докато стотиците милиони, получавани всекидневно от Русия от нейните продажби на петрол, му осигуряват подкрепата на населението.

Нюз.бг

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1108

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1249

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1082

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1299

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1243

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ