16 Август 2024петък15:02 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Живот при минус четиридесет

/ брой: 47

автор:Дума

visibility 118

Нина Доронина, Владимир Таюрски

Рекордните зимни студове в Якутия, когато температурата на въздуха падна до минус 10, накараха много от жителите на столицата на републиката да извадят от килерите кънките и ските. Грехота е да не се възползваш от такъв дар на природата.

И вечна зима
 



Голяма част от територията на огромния Далекоизточен федерален окръг е лошо приспособена за развитието на зимните спортове. Може би само в южната част на окръга и на Камчатка изобилието на сняг и лед се съчетава с подходящо за активна почивка топло време. Докато в Якутия, в Магаданска област, на Чукотка и в северната част на Хабаровския край силните студове спират всеки опит да се качиш на ски или да покараш кънки в разгара на зимата.
Най-малко късмет в този план имат жителите на Якутия. От средата на октомври, когато езерата се покриват с достатъчно дебел лед, може и да се успее две-три седмици да се покарат кънки, но още през ноември застудява. Колкото до любителите на ските, то на тях дори относително топлата есен не винаги им гарантира възможност да се качат на ски. Случва се и температурата да е подходяща, и ските да са готови, а пък сняг няма. А когато той най-накрая покрива земята, вече са такива студове, че на никой и през ум не му минава да се качи на ски.



Най-много със зимата им е провървяло на жителите на Камчатка. Тук местното население практикува зимните спортове на практика целогодишно - географията помага. Топлата и снежна зима продължава на полуострова четири месеца, а през цялото останало време скиорите и сноубордистите ползват склоновете на вулканите. Наличието на високи снежни планини позволява да се развиват много видове спорт - през миналата година например в края за пръв път се състоя шампионатът на Русия по ски-алпинизъм.
Освен ските за полуострова е характерен и националният спорт. От седем масови спортни празника в Камчатския край три са посветени на ските, а два - на състезиания с кучешки впрягове, в които особено активни са аборигените на Корякия. В традиционната камчатска надпревара с кучешки впрягове "Берингия" дори започнаха да участват и впрягове от чужбина.
Миналата година за пръв път в тези надпревари участва и представител на Якутия, където на север също е развито използването на кучешки впрягове. Той обаче не спечели: якутската зима дава значително по-малко време за тренировки, отколкото камчатската. Възможност да се занимават със зимни спортове хората получават тук... едва когато дойде пролетта.

Скиорският полуостров

Камчатка е рай за скиорите.
- На масовите състезания "Ски пистата на Русия" идва всеки двадесети жител на региона - отбелязва началникът на отдела за развитието на видове спорт на регионалното министерство на спорта и туризма Андрей Иванов. - Традиционни и много обичани от камчатските спортисти и фенове са фестивалът на зимните спортове, международните състезания по биатлон "Виталий Фатянов", Купата на губернатора по ски алпийски дисциплини, Общоруските състезания по ски алпийски дисциплини в памет на Г. Аграновски, Международният ски маратон Авачински.
И все пак никой не е готов да нарече идеално положението - спортната инфраструктура на полуострова е силно остаряла.
- Сега на Камчатка има само шест бази за ски алпийски дисциплини - казва прочутата спортистка и треньор Людмила Аграновска, която наричат "баба на камчатските ски". - Трябва обаче да се признае заслугата на ръководството на края - запазени са всички училища за олимпийски резерви и по ски алпийски дисциплини. Днес най-големият проблем са лифтовете. В центъра работят два, които транспортират едва 60 души на час, което е десет пъти по-малко, отколкото го правят модерните. Но промените към по-добро вече са започнали.


С ледосекач по тръбите

За разлика от разглезените от топлата зима жители на Камчатка хората в Якутия се опитват да не изпуснат шансовете, дарени им от природата. Неотдавна жителите на Якутск с учудване наблюдаваха как местни алпинисти щурмуват гигантска ледена висулка в един от кварталите на града.
- Какво да се прави - разказа любителят на този вид спорт Олег Бойко. - Тъй като в планините ни се налага да преодоляваме ледници, на нас са ни необходими тренировки на вертикален лед. Но миналата есен не ни порадва в този план - намиращите се недалеч от града скали, които като правило с настъпването на студовете замръзват, този път останаха голи. Нямаше къде да тренираме. И ето ти късмет - ледена планина направо в града. Защо да не се възползваме?
Разбира се, не може да се каже, че през студеното време жителите на Якутия не си показват носа навън. Онези, които обичат активната почивка, по всяко време намират начин да спортуват. Незапознатите с якутските реалности хора могат да останат учудени от зимни срещи с бегачи. Хората, които обичат бягането, не спират да тренират навън дори и в най-студеното време. Те са в състояние да преодоляват много километри при 40-градусови студове.
Все пак, съобразявайки се с климатичните условия, местните власти се опитват да строят колкото се може повече закрити помещения за спортни занимания.

Птицевъдите искат да се забрани вносът на украински яйца

автор:Дума

visibility 202

/ брой: 156

Доган по документи се разделя с ТЕЦ "Варна"

автор:Дума

visibility 215

/ брой: 156

Производствените цени в селското стопанство спадат

автор:Дума

visibility 206

/ брой: 156

Украйна може да се откаже от ядрени ни реактори

автор:Дума

visibility 195

/ брой: 156

Съединените щати не са световен полицай

автор:Дума

visibility 186

/ брой: 156

Жалба в Гърция за пожара до границата

автор:Дума

visibility 184

/ брой: 156

Нови версии за атаките срещу "Северен поток"

автор:Дума

visibility 171

/ брой: 156

Накратко

автор:Дума

visibility 318

/ брой: 156

Ни чул, ни видял

автор:Аида Паникян

visibility 256

/ брой: 156

Политически цайтнот

visibility 245

/ брой: 156

Пропадането на Източна Европа

автор:Боян Дуранкев

visibility 196

/ брой: 156

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ