18 Май 2024събота16:09 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Жилищните кредити поевтиняват, потребителските поскъпват

/ брой: 167

автор:Дума

visibility 316

Лихвите по жилищните кредити, отпускани от българските банки, продължават да се понижават. Към края на юли средният лихвен процент по ипотечните заеми удари ново рекордно дъно от 2,47%. Това се случва именно през месеца, в който Европейската централна банка повиши за първи път от цяло десетилетие насам лихвените проценти като опит да се справи с високата инфлация.

Лихвите по кредитите за покупка на жилище са на практика единствените, които през последните около две години се движат в една посока - надолу. Именно така ипотечните заеми поевтиняха рекордно в рамките на стопанската история на България.

Статистиката на Българската народна банка показва, че за месец средният лихвен процент по заемите за жилище се е понижил с 0,02 пр. пункта. Това е допълнителен стимул за жилищното кредитиране, което вече надхвърли 15 млрд. лв., да продължава да расте.

За разлика от жилищните кредити, потребителските поскъпват през юли в синхрон с по-високото търсене за почивки, ремонти и други. Така в разгара на лятото лихвите по потребителските заеми за първи път от април насам се повишават и за първи път от половин година насам пак надхвърлят 8%.

Средната лихва по големите кредити за бизнеса - тези от над 1 млн. евро, намалява съществено през юли, като ръст се отчита само по малките заеми, договорени в лева.

В същото време лихвите по депозитите на българските фирми растат, но остават на отрицателна територия, т.е. и през юли се запазва тенденцията от последната година бизнесът да продължава да гори от спестяванията си в българските банки от отрицателните лихви и таксите.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1085

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1025

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1151

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1191

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1032

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1246

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1183

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1028

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ