Жельо Бойчев: Разузнаването проучва парите за ЧЕЗ
Финансово и външно разузнаване ще разследват финансирането на сделката за ЧЕЗ. Следващият вторник службите трябва да отговарят на въпроси на закрито заседание на Временната анкетна комисия по казуса. Това коментира пред БиТиВи тази сутрин Жельо Бойчев, който бе избран за председател на комисията. Вчера тя проведе първото си заседание.
Бойчев припомни, че самият Бойко Борисов имаше изказване, в което заяви, че руски и грузински офшорки финансират "Инерком" при покупката на ЧЕЗ. Сега, добави социалистът, институциите трябва да дадат информация доколко финансирането е проблем за националната ни сигурност. Двата синдиката искат Гинка Върбакова да бъде изслушана от комисията, за да даде отговор именно около капитала на компанията и финансирането на сделката.
Депутатът от БСП отново подчерта, че около продажбата на ЧЕЗ има много въпросителни и премиерът Борисов също дължи отговори. От самото начало той си променяше мнението - от нищо незнаещ човек до човек, който казва, че държавата влиза в сделката, коментира Бойчев. Ако министър-председателят и правителството си бяха на мястото, нямаше да има нужда и от комисията за ЧЕЗ, категоричен бе социалистът. Той допълни, че дейността на ЧЕЗ е извършена на територията на България и се регулира от държавата ни, от българските институции, от българските регулатори, а някои искат да прехвърлят отговорността на чешката държава, поради което се стигна почти до международен скандал. Ще поканим в комисията и премиеара да каже как и по какъв начин държавата ще участва в сделката и какво доведе до промяна на мнението на правителството, каза също Бойчев.
Той разкри, че комисията за продажбата на ЧЕЗ е предоставен предварителният договор между Патриаршията и „Инерком”, за който съобщиха някои медии вчера. При нас постъпиха и сигнали от разследващи журналисти. В него пише, че се отдават сгради на Софийската митрополия, в центъра на София, под наем за 10 години, като след това автоматично се продължава за още 4 пъти по толкова и ако няма претенции, остава безсрочен, обясни Жельо Бойчев. По думите му днес ще бъдат изпратени писма и на регулатора, за да се установи- дали има нарушения, има ли издадени наказателни постановления. „От 2014 г. едното от дружествата лицензиант ЧЕЗ е с процедура за отнемане на лиценз. Интересно е как се прави оценка и как се купува дружество в процедура по отнемане на лиценз?, попита Бойчев и допълни, че тази процедура не е приключила.