Репортаж
Зетят е оцелял, защото се е смял... в Етрополе
Снахите пак надделяха във футболното дерби в празнична надпревара
/ брой: 132
Няма нищо по-хубаво от добрия повод да се събереш с приятели и близки. Етрополци са му намерили цаката и канят в града си и "свежа кръв", а кулминацията на местното гостоприемство е точно Зетрополе, или Празникът на зетьовете, който се проведе и този Петровден. Концерти на местните танцови състави и етрополките Вили Рай и Софи Маринова допълваха програмата.
Най-чаканото от пъстрото честване е зетьовото шествие, което тръгва от Зольовата чешма, обрекла десетки мъже на етрополско жителство и мирно съществуване с местните тъщи. Зетят е оцелял, защото се е смял, твърдят по-младите бракувани мъже. По-опитните обаче ще дадат и други съвети. Аз се шегувам с баща ми, че е оцелял заради готварските си способности, но едва ли е само това. На шествието на особена почит винаги е най-младият зет. И тази година двама прясно бракувани младежи се возеха на камионче с провeсени моркови на врата. По-голямо внимание обаче предизвикаха баш доайените на празника - бай Илия Пожарникаря и Евлоги Пешев. И двамата са "изгорели" по етрополки преди десетилетия, но очите им още блестят, докато говорят за половинките си. Бай Евлоги е 28-и набор и е навъртял почти 50-годишен брак. Взех си 17-годишна девойка, младо гадже, ама й казах, че трябва да се образова, обяснява ми той. А вие, младите, сега
само се ослушвате
недоволства бай Евлоги. На камиончето, на което се возят с бай Илия, с отработени жестове с ветрило им вее друга дама с дългогодишен брак - Николина Червенякова. На подвижна платформа се вози и Светльо Праматаров. За поредна година бившият борец показва нагледно как един етрополски зет трябва да действа вкъщи - пере и чисти под зоркия поглед на местна дама.
Мажоретният състав при СУ "Христо Ясенов" и Етрополската духова музика дадоха допълнителна тежест на честванията. Цялата колона от настоящи и бъдещи зетьове се предвожда от познати за етрополци "външни" мъже. Тази година някои от обичайните картини, изобразяващи теглото на бракуваните, бяха носени от хубавици от танцовия състав "Балканска младост". Да подкрепят етрополските си братя по съдба пристигнаха зетьове от Алфатар, Мирково, Велино, Ръжено Конаре, Самоводене и Чавдар, липсваха обаче стари познайници и обичайни делегации като кукерите от Войнягово. Танцът на мъжките бели лебеди и гарванските снахи, рокерите кандидат-зетьове и група "зли тъщи" ведро крачеха в шпалира за радост на стотиците зрители.
Заклевам се да слушам тъщата, смело обеща група млади етрополски зетьове. Това бе и черешката на празника - комендантът на етрополското сдружение "Зольовец" Здравко Чинов провери цялото зетьовско войнство. А след това най-новите попълнения положиха тържествена клетва да слушат родата на жената и най-вече тъщата. Церемонията изисква зетьовете да са по чорапи, изплетени точно от майката на съпругата им. За награда има и грамоти "Златен зет".
И сега, както и преди десетилетия, мъжете, доведени от чужди места, са
звезди на вечерта
Буквално. Зетьовете имат своя си, мъжка нощ, в местен ресторант. Вечерята я плащат бабите или съпругите. Това е времето, в което мъжете могат да се оплачат един на друг за орисията, както и да разменят рецепти за сладък семеен живот. Тайни какво се е случило там не издават. Татко и днес хвали баба, че е оплела чорапи и без публична клетва го изпратила в ресторанта преди години. Все пак и баба ми е довела зет в града, даже преди официализирането на празника, та може затова да е била благосклонна към избраника на дъщеря си. В тази връзка хвърлям публично ръкавица - баща ми, следващия път и ти да се изявиш като дядо, обещавам снимката от шествието лично да я направя!
Шарен и дори абсурден - такъв е традиционният мач "Завряни срещу доведени", в който зетьовете мерят футболни (и не само) способности срещу снахи и етрополски моми. Младо гайдарче "откри" футболната драма, а медицински екипи дебнеха за нежелани инциденти. В редовното време мачът завърши 3:3 и се стигна до наказателни дузпи. И понеже правилата в Зетрополе са различни, първо всеки отбор бие в собствената си врата, а след това в противниковата. Крайното положение май бе предварително ясно - победата отиде при дамите. А мачът завърши с хоро.
Казват, че зетят е оцелял, защото се е смял. В Етрополе зетьовете се смеят много и брачният хомот, поне според думите им, хич не бил толкова страшен. И все пак, ергени, внимавайте каква вода пиете - Зольовец е магия!