06 Октомври 2024неделя13:24 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Екология

Земята се затопля все по-бързо

МОСВ предложи за обществено обсъждане Закон за ограничаване на измененията на климата

/ брой: 198

автор:Дума

visibility 180

След по-малко от 100 години Световният океан ще залее много градове, ще загинат десетки милиони хора. Това са мрачните прогнози, публикувани в нов доклад на междуправителствената група експерти, анализираща промените в климата. Според доклада нивото на Световния океан към 2100 г. ще се повиши с до 20 м заради затоплянето на климата и топенето на ледниците. Симптомите за промени в климата стават все по-очевидни и което е по-лошо - средногодишните температури се повишават вече много бързо. Експертите настояват възможно най-спешно да се вземат мерки за съкращаване на вредните емисии, да се спре горенето на въглища и да се търсят начини да се излезе от предстоящата климатична криза. Част от резултатите от анализа са публикувани в сп. Science.
Знаем, че в предишни епохи растенията са се приспособявали към повишаването с 5 градуса на средните температури в течение на няколко хиляди години, сега те ще направят същото, но за няколко десетки години и някои вероятно ще изчезнат, смятат учени от Станфордския университет. Според екипа много от представителите на животинския и растителния свят няма да могат да се приспособят, което ще доведе до глобални промени в екосистемите. Климатичните промени изместват горната граница на горите и на земеделските земи у нас, твърди проф. Валентин Казанджиев от БАН, цитиран от агенция "Фокус". По думите му, земеделски култури могат да се отглеждат вече и на 1000 м надморска височина, а пасищата от 2000 м могат да се "качат" до над 2400 м. Ученият призовава сечите да бъдат ограничавани, тъй като унищожаването на горски масиви води до промяна на атмосферната циркулация и водния баланс.
***

Един от т.нар. хоризонтални (общи) приотитети на ЕС до 2020 г. са мерките, свързани с промените в климата. Всички държави в общността са длъжни да разработят програми за ограничаване на причините и на вредните последици от затоплянето. В момента българското Министерство на околната среда и водите провежда консултации с обществеността за създаване на Закон за ограничаване на изменението на климата. В сайта на МОСВ са публикувани проект на бъдещия закон и доклад до МС на министър Искра Михайлова, като по тях до 30 август се събират писмени мнения.
Новият закон има за цел да регламентира компетентните органи, които осъществяват политиката по климата, и техните правомощия, да очертае кръга на субектите, които имат права и задължения в рамките на различните дейности, чрез които България изпълнява своите задължения по отношение на климата в световен и европейски план. Прецизирана е уредбата на Европейската схема за търговия с квоти за емисии на парникови газове, както и разпоредбите, свързани с приходите от тях. Приходите от търгове с квоти за емисии ще бъдат планирани всяка година с бюджетната процедура, като се очаква 71% от тях да бъдат използвани за финансиране на проекти за ограничаване на изменението на климата. Прецизират се и правила за спецификата на бензина, дизела и газьола, на горивата по вътрешните водни пътища и пр. Регламентира се законово задължението на производителите и вносителите на течни горива за транспорта да постигнат до 31 декември 2020 г. намаление на парниковите емисии на единица енергия с 6% спрямо средното за ЕС равнище за 2010 г. Законът въвежда и административно-наказателни разпоредби за неспазване на правилата от операторите на стационарни инсталации и на въздухоплавателни средства.
 

Петролът не поскъпва заради забавянето на икономиката

автор:Дума

visibility 2453

/ брой: 189

Ски курортите вдигнаха цените на картите

автор:Дума

visibility 1851

/ брой: 189

Франция увеличава данъците на богатите

автор:Дума

visibility 2261

/ брой: 189

Хърватски войници няма да участват в конфликти

автор:Дума

visibility 2263

/ брой: 189

Доминикана масово депортира мигранти

автор:Дума

visibility 2285

/ брой: 189

Черна ирония

автор:Александър Симов

visibility 3836

/ брой: 189

Свинщина

автор:Мая Йовановска

visibility 4832

/ брой: 189

За икономиката

автор:Дума

visibility 3862

/ брой: 189

“БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА” има решенията за БЪЛГАРИЯ

автор:Дума

visibility 2339

/ брой: 189

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ