Зелик иска нов златен стандарт
Шефът на Световната банка призова икономиките да се ориентират към адаптиран модел, който да направлява движенията на валутата
/ брой: 258
"Златният стандарт в световната икономика трябва да бъде възстановен", смята президентът на Световната банка Робърт Зелик. Той призова основните валути да се ориентират към новия златен стандарт.
"Светът се нуждае от система, която да включва долара, еврото, йената, британската лира и юана", заяви Зелик, цитиран от в. "Файненшъл таймс". Той добави, че водещите икономики трябва да обмислят приемането на адаптиран към икономиката Златен стандарт, който да направлява движенията на валутата.
"Трябва да се помисли също така дали системата да не включи и златото като международен референтен пункт за пазарните очаквания за нивата на инфлация, дефлация и бъдещата стойност на валутата", коментира президентът на Световна банка. Връщането към тези стандарти ще се отрази положително на ситуацията на валутните пазари, категоричен е Зелик.
Неговата позиция отразява загрижеността на мнозина за международната система, при която се наблюдава постоянна интервенция от страна на Китай с цел обезценяване на юана. Тази политика е критикувана от САЩ и други водещи икономики, тъй като се смята, че допринася за дисбаланс по текущите сметки в световен мащаб и нарушава пазарното равновесие.
Предложението е част от идеите за реформи, които Световната банка ще изложи на предстоящата в Сеул среща на страните от групата на 20-те най-силни икономики в света (Г-20).
"Макар в литературата златото да се определя като пари от миналото, пазарите продължават да го използват като алтернативен паричен ресурс и днес", обяснява Зелик. "Подобна реформа би отразила икономическите реалности и би трябвало да се разглежда като продължение на глобалната валутна парадигма, позната като Бретън-Уудс 2", смята специалистът. Началото на тази система е поставено през 1971 г. при прекратяването на връзката между златото и долара.
На срещата на Г-20 в четвъртък и петък в Южна Корея валутните конфликти ще останат водеща тема. Предложението на САЩ държавите да се придържат към набелязани цели за текущите си сметки се сблъсква с остра опозиция. Германският министър на финансите Волфганг Шойбле повиши напрежението, като заяви, че икономическият модел на САЩ е в "дълбока криза" и разкритикува решението на Федералния резерв да инжектира допълнително 600 млрд. долара във финансовия пазар.