19 Септември 2024четвъртък06:31 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Здравна търговия

/ брой: 125

автор:Аида Паникян

visibility 518

Изразът "здравна реформа" вече се изпразни от съдържание и занапред колкото по-рядко се използва, толкова по-вероятно е да въздейства. Поне на хората, които получават медицински услуги. Затова и с промените трябва да се внимава, колкото и болезнени да са те.
След близо десетилетие живот на клиничните пътеки, най-сетне един здравен министър се сети, че това са пари от здравните ни вноски и трябва да се ползват за лечение на болните и за профилактика на здравите. Сиреч - за здраве, а не за смяна на дограмата на болниците. А пари за капиталови разходи трябва да се вземат отдругаде. Големият въпрос е "Откъде?", след като се оказа, че хазната била на червено не с 1, а с 2 млрд. лв., след като знаем какво е финансовото състояние на общините? Значи и онези 2 млрд. лв. от здравните ни вноски, които бяха откраднати, са затънали безвъзвратно! Първото място, за което човек се сеща, е онова перо, което бе определено за подслушване. Има ли смисъл от това толкова мащабно "упражнение", след като отдавна вече не сме в "студена война"? А и за развитието на една държава се съди не по броя "бръмбари" в министерските кабинети и ревери, а по нивото на работа и резултата от нея на болници, училища, държавни институции. За да се случи това, май наистина трябва да се сложи край на парадокса лечебните заведения да се регистрират като търговски дружества. Само че колко смелост и дипломация са нужни за такава промяна? Защото световната практика показва, лечебният процес трудно може да бъде отделен от лечебното заведение... Колко кураж трябва, да се направи истинска здравна карта, колко кураж трябва, за да каже държавата на частника "Тук не строй болница, там има нужда от болница!"?  
Тези дни дори стана ясно, че 300 млн. лв. от 1,5 млрд. за болнична помощ не се управляват ефективно и това са най-вече парите за ремонти и за закупуване на болнична апаратура и на оборудване. Стана ясно, че болници, които не са частни, правят ремонти и купуват апаратура за много повече пари, отколкото частните. Значи, ако болницата си е твоя, правиш си сметката на парите, но ако е на държавата или на общината - не ти пука за парите... Отделен въпрос е, че парите за здравеопазване никога и в никоя държава не стигат. Но добрите закони и истински строгият контрол по изпълнението им вършат добра работа.
Към днешна дата въпросителните пред родната система на здравеопазването са прекалено много - ще бъдат ли намерени двата милиарда от здравни вноски и ще бъде ли наказан някой за кражбата им? Ще имаме ли лекари и специалисти по здравни грижи в лечебните заведения? Ще имаме ли някакви лечебни заведения в малките градове и села, за да не мрат хората, докато стигнат до най-близката болница? Ще има ли смисъл да плащаме здравните си вноски, след като за всеки преглед или манипулация пак плащаме - на ръка или по допълнителен ценоразпис? Иначе търговията със здравето на нацията ще е повече от откровена.

Токът в Южна Европа - до пет пъти по-скъп

автор:Дума

visibility 618

/ брой: 178

Фон дер Лайен ни даде постен и скромен ресор

автор:Дума

visibility 655

/ брой: 178

Единайсет жени в новата Еврокомисия

автор:Дума

visibility 656

/ брой: 178

Атина иска европейско решение за мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 178

Накратко

автор:Дума

visibility 725

/ брой: 178

Ще се примири ли ЕП?

автор:Кристиан Вигенин

visibility 707

/ брой: 178

Светът по ръба на глобална и ядрена война

автор:Юри Михалков

visibility 675

/ брой: 178

Такса смет или национална криза с боклука?

автор:Барбара Пейчинова

visibility 614

/ брой: 178

Неуредици

автор:Барбара Пейчинова

visibility 827

/ брой: 178

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ