01 Ноември 2024петък04:25 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Позиция

Здравеопазване, което не лекува, а ограбва

Нобелистът Ангъс Дийтън: Пазарните принципи не могат да създадат добра здравна система

/ брой: 124

автор:Иван Аладжов

visibility 4178

Нобеловият лауреат по икономика за 2015 г. Ангъс Дийтън, който работи по проблемите на бедността, предупреждава, че пандемията от коронавирус ще засили съществуващите неравенства в американското общество - както в доходите, така и във възможностите за достъп до здравеопазване. Съществуват например значителни разлики в положението на хората с висше образование и на тези, които го нямат. Пандемията облагодетелства гигантите на електронната търговия, но не и другите търговски фирми, които се борят за оцеляването си.

Здравеопазването е важен социален фактор. Здравната система на САЩ е изградена върху принципа на печалбата. Тя е голям източник на неравенство, казва Дийтън. Всяка друга здравна система е по-добра от американската претенция, че пазарните принципи могат да създадат здравеопазване, защото те не могат да направят това. Става дума за огромна конспирация, при която се изземват парите на обикновените хора и тези пари отиват при хора, които са по-богати, заявява икономистът.

Дийтън посочва по-високата смъртност от КОВИД-19 сред афроамериканците, както и това, че работниците, които се трудят на предната линия, рискуват живота си поради опасността да се заразят с вируса. Те са принудени да поемат този риск, за да не загубят работните си места. Нобелистът привлича вниманието и към тежката участ на милионите американци, уволнени поради пандемията и вече непритежаващи здравна осигуровка, защото тя е била свързана с техния работодател. На хората, възстановили се от заболяването, и на семействата на починалите от болестта могат да бъдат предявени огромни медицински сметки, защото дори тези със здравна осигуровка често трябва да правят големи доплащания, казва икономистът. Дали това ви напомня българското здравеопазване с болниците, превърнати във фирми, и с най-високото в рамките на ЕС доплащане в брой от джоба на пациентите над здравните осигуровки? Доплащането формира 48% от общите пари за здраве в България - каза ни го проучване на Еврокомисията и ОИСР.

Дийтън смята, че скъпата здравна система в САЩ влошава положението с разпространението на коронавируса, защото много от хората без застраховки не търсят медицинска помощ, не могат да си го позволят. Той не е сигурен, че кризата в общественото здравеопазване или сегашното национално въстание против системния расизъм могат да послужат като катализатори за истинска промяна в САЩ. Общественият гняв, породен от полицейското насилие или от скандално скъпото здравеопазване, би могъл да създаде структурна промяна. Но няма гаранция, че това ще се случи.

Разсъжденията на Дийтън идват месец, след като анализ на изследователи показа, че в САЩ богатството на милиардерите е нараснало с 434 милиарда долара между 18 март и 19 май, докато обикновените американци понесоха икономическия удар на пандемията. 

7200 лекари в Словакия подадоха оставки

автор:Дума

visibility 440

/ брой: 208

Шефът на ВАС се гласи да остане на поста си

автор:Дума

visibility 566

/ брой: 208

Едва 8,7% от учениците могат да различат факт от мнение

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 208

Бизнес климатът у нас се влошава

автор:Дума

visibility 580

/ брой: 208

Газът поскъпва с 8% в началото на зимата

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 208

Wizz Air спря полетите от София до Женева и Лисабон

автор:Дума

visibility 540

/ брой: 208

Високо темпо на руското настъпление

автор:Дума

visibility 556

/ брой: 208

Скопие с ново условие за конституцията

автор:Дума

visibility 634

/ брой: 208

Опозицията в Албания блокира страната

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 208

Ценоразпис за власт

автор:Таня Джаджева

visibility 514

/ брой: 208

Махалото вляво и дясно

автор:Александър Симов

visibility 593

/ брой: 208

Ако зависеше от българите, Тръмп би спечелил вота в САЩ

автор:Дума

visibility 543

/ брой: 208

Не е фокус, а нови политики

visibility 557

/ брой: 208

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ