19 Ноември 2024вторник08:30 ч.

Здраве на бесилката

Американското секвестиране за фискалната година поставя на изпитание образованието и здравеопазването

/ брой: 76

автор:Аида Паникян

visibility 294

Съобщение за очаквана снежна буря в началото на март отложи важно заседание на Комисията за преглед на стойността на здравните услуги, която определя бюджетите на болниците в щата Мериленд. Експертите трябваше да дискутират как да се реагира на очакваното орязване на бюджета "Медикеър", което трябва да влезе в сила от 1 април т. г. Петте болници в окръг Монтгомъри в Мериленд са в изчаквателна позиция, писа местният в. "Газет".
Предстоящата промяна е отзвук на т. нар. "Заповед за секвестиране за фискалната 2013 година" - декретът, с който започва орязването с 85 млрд. долара на разходната част на федералния бюджет на САЩ до края на фискалната година. Вече е известно, че президентът Барак Обама даде началото на автоматични и повсеместни икономии във вътрешните разходи и разходите за отбрана.
Планът за съкращаване на дефицита чрез орязване на държавните разходи предвижда сериозни съкращения и на субсидиите за "Медикеър".
Макар да приемат пациенти, в края на тримесечието болниците и другите здравни заведения в окръг Монтгомъри все още не смеят да направят дори краткосрочно планиране на дейността си и не знаят как ще работят през тази година и в какви пари трябва да се побират.
Болниците са готови на всичко, само и само да не орежат приема на пациенти. Но това означава, че бюджетът на някои допълнителни услуги трябва да бъде свит или услугите да не се предоставят - например програмата за отказ от тютюнопушене, коментира за "Газет" Джим Райтер, говорител на Асоциацията на болниците в Мериленд.    
Според някои комисията може да избере един от трите варианта: данъкоплатците да поемат изцяло разходите си за лечение, което би увеличило с 0,83% парите на болниците; лечебните заведения и пациентите да си поделят разходите, което би увеличило с 0,41% болничните средства; третият сценарий е пациентите да не доплащат, което ще доведе до съкращения на персонал и лечебни дейности.
От отделите по здраве и социални услуги и по здраве и ментална хигиена смятат в различните щати, прогнозират, че орязването на субсидиите, администрирани от държавата, може да е 5%, но може и да стигне до 10-15%. Още преди повече от година планът за съкращаване на дефицита чрез орязване на държавните разходи предвиждаше сериозни съкращения и на субсидиите за "Медикеър"!
Голяма част от лечебните заведения разчитат на програмата при планиране на бюджетите си. Само за 2012 г.

средно 44,29% от приходите на болниците

в цялата страна са от програмата за медицинско осигуряване на пенсионерите над 65 г. и на инвалидите - "Медикеър", в която са обхванати близо 50 млн. американци. Лечебните заведения в окръг Монтгомъри не правят изключение - за "Холи Крос Хоспитал" процентът е 35.5. "Медикеър" формира 48,1% от приходите на "Вашингтон Адвентист Хоспитал", 55,6% на "МедСтар Монтгомъри Сентър", 52,9% на "Събърбън Хоспитал" и 37,9% на "Шади Гров Адвентист".
Съкращенията ще засегнат и много спонсорирани от държавата медицински изследвания, включително върху раковите заболявания и Алцхаймер.

Здравното осигуряване се нуждае от реформа

За това се говори от години. А на българския читател това му звучи прекалено познато! Докато в Западна Европа едва ли не всеки е здравно осигурен, то в САЩ 48 млн. души нямат никаква здравна осигуровка! А в различните щати този брой е различен. В повечето случи опитите за прокарване на законодателство, което да осигури цялостно населението, са удряли на камък. Често заради силното фармацевтично лоби частните осигурителни компании...
Автоматичните ограничения във федералния бюджет ще орежат разходите за отбрана до септември с 46 млрд. долара, а ако бюджетните съкращения останат в сила, Пентагонът ще бъде лишен от още средства. Както винаги, подобни мерки първи усещат хората на най-ниските стъпала в йерархията. Например младите служещи в армията, които изучават граждански специалности, от тази година заплащат таксите в университета от джоба си. Все още не е ясно какви други социални придобивки на военнослужещите ще бъдат орязани.
Останалите съкращения ще дойдат от големи програми в областта на образованието и здравеопазването. Но едва ли в този акт има нещо неочаквано: още преди около 2 години, когато в Конгреса бе създадена суперкомисия от шестима демократи и шестима републиканци, които трябваше да констатират поне 1,2 трилиона долара съкращения на дефицита до края на годината, бе предложено съкращаване на 580 млрд. долара от социални програми, включително 248 млрд. долара от здравеопазването и 72 млрд. долара в здравното подпомагане и останалите програми от областта. Промените засягат

хората, които разчитат на държавата

Очаква се бюджетните съкращения да засегнат и разходите за социални помощи, например помощите за отопление или за безработица.
Например в Чикаго ще бъдат закрити 54 общински учебни заведения, а други 11 ще се помещават в сгради на други училища. Според  образователния център със закриването на училищата за 10 години ще бъдат спестени 560 млн. долара от разходите за поддръжка на сградите. Със спестените пари ще снабдят с климатици всички класни стаи и библиотеките, ще се дооборудват кабинетите, обещават от градските власти. За цялата страна федералното правителство планира да намали помощта си за образованието със сума, равняваща се на заплатите на 10 хил. учители в страната, 7200 специализирани преподаватели за деца с увреждания и други 14 хил., които в момента работят по образователната програма за бедни деца под 5 г. От тази програма ще бъдат изключени 70 хил. малчугани. Ще имаме изоставени сгради, които ще се превърнат в удобни места за престъпниците, коментира Карен Люис, която е президент на Чикагския съюз на учителите.

"Социално" здравеопазване от данъци върху заплатите

Програмата "Медикеър" е федерална и е създадена през 1965 г. по времето на президента Джонсън за здравно застраховане на хората над 65 г. През 1972 г. включва и инвалидите. Състои се от две части - заплащане на болнични услуги и някои форми на домашно лечение и допълнително застраховане, което включва посещение при лекар, амбулаторни услуги и изследвания в независими лаборатории. Само през 2002 г. близо 35 млн. възрастни американци  и над 6 млн. инвалиди са се възползвали от първата група услуги, а от втората група съответно 33 млн. и 5,2 млн. души. Както е известно, медицинското обслужване в САЩ е най-скъпото в света (17% от БВП, докато другите развити държави харчат около 9-10%), поради което "Медикеър" не може да покрие 100% от стойността на медицинските услуги. През 2003 г. Сенатът прие законодателни поправки, които предвиждаха януари 2006 г. възрастните и инвалидите да получат безплатни или частично платени лекарства. Предвиждаше се притежателите на картата "Медикеър" от 2004 г. да получават до 25% намаление за лекарствата си, а от 2006 г. - до 50%. 
В наши дни програмата търпи много критики, предимно от републиканците в Конгреса. Те обвиняваха правителството на Обама, че плаща твърде много на компаниите, които управляват "Медикеър" и тези фирми са податливи на измами. Когато преди няколко години се дискутираше увеличаване на тавана на държавния дълг на страната с над 2.3 трилиона долара, републиканците поставиха условие "Медикеър" да бъде прекратена.
Само преди няколко месеца на 91 лекари, медицински сестри и други медицински служители от Ню Йорк, Чикаго, Маями, Лос Анджелис и др. щати бе повдигнато обвинение за измама, след като бе установено, че източили 430 млн. долара от "Медикеър". Това бе най-големият удар на закона по измамите в сферата на здравеопазването в историята на САЩ!
Другата федерално субсидирана програма медицинско осигуряване е фокусирана върху бедните - "Медикейт". Тя също е създадена по времето на "студената" война в отговор на закона "Кер-Милс" от 1960 г., но започва да се осъществява през 1965 г. Философията й е да се предоставят медицински грижи на бедни американски граждани и на чужденци, които пребивават постоянно в САЩ и нямат здравни осигуровки. Най-големите разходи по програмата са за хората в обществените старчески домове. "Медикейт" в същността си е благотворителна програма.
Средствата по програмите се осигуряват от данъци върху заплатите на американците.
 

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1145

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 416

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 404

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 447

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ