Затварят аптеки заради стачка
7 хил. помощник-фармацевти може да останат на улицата, прогнозират от съсловната организация
/ брой: 96
Фармацевти ще протестират ефективно в цялата страна заради приетите от МС промени в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. За това предупреди Българският фармацевтичен съюз. Те ще продължат 17 дни - от 9 до 26 май. Формата на протест ще избират регионалните колегии, но най-вероятно аптеките ще бъдат затваряни за по час-два във време, когато има най-малко клиенти. На 27 май се предвижда провеждане на национален протест пред Министерския съвет, съобщи Мирослав Ненчев, председател на БФС.
Съсловната организация настоява за спешна среща с премиера и министрите на здравеопазването, на труда и социалната политика и на финансите. Причината за протестите е категоричното им несъгласие с поредното реформиране на снабдяването с лекарства без обществено обсъждане и без публичност. Според тях честите промени в закона, правени без широко обществено обсъждане, будят съмнения за политически, икономически, корпоративни и др. интереси, но в никакъв случай не защитават интереса на пациентите.
БФС е против това, че в закона се допуска нефармацевти да продават в аптеките козметика и хранителни добавки. Това ще остави без работа около 7 хил. помощник-фармацевти, които имат съответната подготовка, прогнозира още Ненчев.
Промените в закона предвиждат лицензирането на аптеките да не се извършва от Висшия съвет по фармация, а от Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ). Това е контролен орган и няма капацитета да извършва такава дейност, е мотивът на БФС. Според тях така се премахва публичността в издаването на разрешения за търговия на дребно с лекарствени продукти. Те отхвърлят и създаването на нова комисия към МЗ, в която е предвидено да участват само представители на НЗОК и на различни министерства, но не и пациентски и съсловни организации. Това премахва прозрачността в определянето на лекарствата, плащани с публични средства, обясняват гнева си от БФС.
При прехвърлянето на търговете за скъпи лекарства от МЗ към болниците нямаше обществен дебат и днес виждаме плачевните резултати от това, припомни д-р Станимир Хасърджиев от Националната пациентска организация.
Закъсняват търговете по болниците за лекарства за онкоболните, закъснява доставката и разпределянето им, коментират от Българския пациентски форум.