16 Юни 2024неделя15:27 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Затъването на Македония

Неразумните харчове и провинциалните боричкания в Скопие водят страната към "гръцки сценарий"

/ брой: 14

автор:Дума

visibility 40

Македония си няма никого, който да я спаси, ако се докара до положението на Гърция. А това изглежда все по-вероятно - неразумните харчове и провинциалните боричкания в Скопие водят страната тъкмо към "гръцки сценарий", твърди "Дойче веле".
От около три години насам всяка дума, всяко действие или бездействие на гръцките управници се следи изкъсо от международната общност. Скандали и афери, каквито винаги е имало по тези географски ширини, но от които доскоро почти никой не се интересуваше, сега изведнъж се оказват важни за партньорите на Гърция. Казано накратко: едва ли има друга държава, която да е била подлагана на толкова щателно наблюдение.
Това едва ли се харесва особено на политическия елит в Гърция, но пък е добра новина за управляващите в съседните на Гърция балкански държави. Необезпокоявано те могат да си се разпореждат както намерят за добре, тъй като случващото се в Гърция изцяло е ангажирало вниманието на Европа и света. Това проличава особено добре в северната съседка на Гърция - Македония.
За да си осигури безпрепятствено приемане на новия държавен бюджет, македонското правителство използва сила и отстрани от парламента акредитираните журналисти и протестиращите депутати от опозицията. Този инцидент маркира апогея на поредица от събития, които поставят под съмнение демократичните намерения на правителството на премиера Груевски и неговата консервативна партия ВМРО.
Колко жалко, че заради спора за името на Македония Гърция от години блокира предприсъединителните преговори със Скопие, които са надежден механизъм за демократизирането на страната. Провинциалните боричкания на македонските партии поставят под въпрос готовността на страната за членство в ЕС, пише по този повод балканският кореспондент на "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг" Михаел Мартенс, цитиран от "Дойче веле".
Демокрацията в Македония показва в момента доста сериозни дефекти - опозицията не признава правителството, бойкотира работата на парламента и смята да не участва в предстоящите местни избори. СДСМ е против плановете на управляващите да теглят нови заеми, за да запълнят дупката от 300 млн. евро в бюджета за тази година. Трябва да пестим, а не да трупаме нови дългове, настояват от опозицията и предупреждават, че страната върви към "гръцки сценарий".
За да "догонят" гърците, на македонците ще им трябват още няколко десетилетия - това е факт. Факт е обаче също така, че има предостатъчно поводи за тревога, пише още "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг" и дава пример с печално известния проект "Скопие 2014", с който премиерът Груевски иска да влезе в историята. Македонската столица е в момента най-голямата строителна площадка в Европа: там се издигат статуи на антични герои, римски фонтани и дори триумфална арка в прослава на македонския народ, а правителствената сграда, строена през 60-те години на миналия век, се сдобива с антични колони и се превръща в нещо като зала на славата. Критиците на прескъпия проект го наричат "античен Дисниленд", а привържениците му твърдят, че по този начин Груевски дарявал всички македонци с ново самочувствие.
Това обаче не е всичко: управляващите харчат колосални суми и за реклама - в много от големите македонски медии правителството се е превърнало в най-големия рекламодател. По този начин то си купува безкритична журналистика. Резултатът от всичко това е, че задлъжнялостта на страната расте с бързи темпове. Вярно, че в сравнение с Гърция бюджетният дефицит е сравнително поносим - прогнозите за 2013-а са, че той ще възлиза на 4% от БВП. Не бива обаче да забравяме, че Македония не е членка на еврозоната и си няма никого, на когото да разчита, ако тръгне да се сгромолясва.
Сега опозицията плаши с бойкот на местните избори. Но проблемът на Македония не е в дните, в които се провеждат изборите, пише в заключение "Дойче веле". А в онези 1460 дни между изборите. Без значение кой е на власт през това време.

Едното платно на "Струма" ще е извън дефилето

автор:Дума

visibility 1173

/ брой: 111

Произвеждаме все по-малко плодове

автор:Дума

visibility 1092

/ брой: 111

Задава се голям излишък на петрол

автор:Дума

visibility 1030

/ брой: 111

Пускат еднодневна винетка за леките коли

автор:Дума

visibility 983

/ брой: 111

Не давайте партията на търговците

автор:Дума

visibility 1258

/ брой: 111

Трябва ни управление на широка основа

автор:

visibility 1181

/ брой: 111

БСП е жертва на структурите си

visibility 1300

/ брой: 111

Конференция за мир или "път към нищото"

автор:Таня Глухчева

visibility 1190

/ брой: 111

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ