15 Януари 2025сряда13:41 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Защо се крие Борисов?

/ брой: 166

автор:Георги Готев

visibility 2512

Вече трета седмица премиерът се крие. На срещата на върха на 28-29 юни Бойко Борисов се обиди, защото журналисти писаха, че нищо не разбира от евроинтеграция. Беше в Брюксел преди седмица, извикан от Барозу, като за първи път двамата не направиха изявления пред пресата след срещата си. Оттогава Борисов остави комуникацията на други. Настъпи пълен хаос - вътрешният министър Цветанов успя да влезе в конфликт с президента Плевнелиев по темата за уволнената съдийка Мирослава Тодорова например.
Така или иначе, Цветанов изглежда осъзна неумението си да говори пред публика и завчера си измисли командировка в Бавария, само и само да не коментира заключенията на доклада на комисията. Държавата остана на автопилот.
А 5-годишният доклад наистина се оказа убийствен, защото вместо да вдигне мониторинга, както някои наивно вярваха, той за първи път каза истината: България е страна, в която властва организираната престъпност.
В доклада няма нито едно име на политик или магистрат - комисията е пределно дипломатична. Но Борисов очевидно е гузен. Той си знае защо. Преди три години взе властта, дойде в Брюксел и поиска кредит на доверие. Барозу му го даде. Но мина време и най-добре информираните представители на еврокомисията ми казаха: "Борисов обеща, но нищо не направи".
Три години по-късно България е символ на безвластие и триумф на мафията. Премиерът може би се е надявал на друго, защото разбира нещата по свой простичък начин - "аз ще съм най-верният паж на Меркел, а тя ще ме подкрепя в евроинституциите". Да, ама лидерите в ЕС не разсъждават като бабаитите от Банкя.
Докладът е най-добрият повод за вот на недоверие досега, макар че в България "успех" досега е имал само един вот на доверие. Комисията за първи път споменава за въвличането на страните-членки в мониторинга. Познавайки позициите на Холандия, това никак не може да ни радва. Освен това става дума за отстъпление от договореностите от 2007 г., според които мониторингът се осъществява от комисията. Нима такова нещо е възможно, без България да бъде попитана?
Правителството има само един аргумент за пред драгите зрители - нашият доклад е по-добър от румънския. Те ще настояват, че за първи път България бяга по отделна пътека, защото следващият доклад за Румъния ще е след месеци, а нашият ще е догодина.
Само че Румъния няма проблем с организираната престъпност, там например няма нито едно показно убийство. Проблемите на Румъния са резултат от грубата игра на правителството на Виктор Понта, който за много кратко време подмени удобните за Бъсеску властови структури със свои. Включително и специализираната комисия, определила като плагиатство неговата докторска дисертация. 
Румъния е страна с особен вид демокрация - там, който вземе властта, здраво се окопава в нея. Освен това в Румъния е президентска република, в която съжителството между президент и премиер от двете противоположни политически сили е много трудно. Понта даже казва, че е невъзможно.
Тези дни комисията упражни цялата си сила срещу противоконституционните действия на Понта. Най-вече тя го принуди да върне прага за участието на повече от половината от избирателите в референдума за или против свалянето на Бъсеску, който ще е на 29 юли. През 2007 г. Бъсеску мина успешно през подобна процедура, като получи подкрепа, макар че не бе достигнат прага от 50 процента+1 от избирателите. Но тогава не важеше изискване за достигане на праг за участие. Този път сондажите сочат, че Бъсеску няма да получи подкрепата на румънците, но достигането на прага за участие, за да бъде референдумът валиден, остава проблематично. Така че все пак има вероятност Бъсеску да се върне на бял кон. В противен случай обаче, ако повече от 50% от регистрираните гласоподаватели гласуват срещу него, Бъсеску го чака затвор, защото Понта е твърдо решен да го вкара там, където той изпрати Адриан Нъстасе. Ефективната присъда срещу бившия премиер социалдемократ настърви Понта за груба игра, включително до погазване на конституцията.
Чета румънската преса от много години и не се съмнявам, че Нъстасе е корумпиран. А Понта успя да си осигури мнозинство в парламента именно благодарение на тези депутати, които се страхуват да бъдат преследвани за корупция. Политиците рядко имат лукса да си избират съюзници. Не му е лесно и на Станишев да защитава такива съпартийци по линия на ПЕС.
Бъсеску беше най-популярният политик в Румъния, но загуби подкрепа, след като одобри реформа на здравеопазването в полза на частните застрахователи. Уволнението на популярния здравен зам.-министър Раед Арафат през януари отприщи народни протести, от които ръководената от Понта коалиция се възползва, за да грабне властта.
Здравеопазването в България е много по-голям батак, отколкото в Румъния, да не говорим за абсурдно високите цени на лекарствата. Ето един конкретен пример за мафия. И повод за размишление защо Борисов се крие. Той просто осъзна, че краят му е близо.
 

Спират Сарафов за главен прокурор

автор:Дума

visibility 46

/ брой: 8

Ще изпрати ли Европа войски в Украйна?

автор:Дума

visibility 40

/ брой: 8

София, Анкара и Атина борят миграцията

автор:Дума

visibility 45

/ брой: 8

Мексико бори бедността с ръст на икономиката

автор:Дума

visibility 51

/ брой: 8

Марк Рюте: Повече пари за отбрана или ще учим руски език

автор:Дума

visibility 48

/ брой: 8

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ