30 Юни 2024неделя08:05 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Дойче веле":

Заради бедните пришълци от България и Румъния

Европа скочи с крути мерки срещу миграцията по бедност

/ брой: 98

visibility 80

Да се спре т. нар. "миграция по бедност", тоест - напливът на бедни хора от България и Румъния към по-богатите европейски страни. Този призив отправят четирима вътрешни министри от ЕС. И предлагат конкретни мерки, коментира "Дойче веле".

В официално писмо до ирландското председателство на Европейския съюз четирима вътрешни министри от ЕС настояват да се спре т. нар. "миграция по бедност", тоест - напливът на бедни хора от България и Румъния към по-богатите европейски страни. България и Румъния трябва да положат усилия, за да подобрят условията за живот на онези свои граждани, които в Европа напоследък са по-известни като „бежанци по бедност” - пишат вътрешните министри на Германия, Холандия, Великобритания и Австрия.

Репатриране?

Притокът на бедни хора от България и Румъния, най-вече роми, тези дни отново вълнува и германците. Вчера в една от комисиите на Бундестага депутатът от управляващия Християндемократически съюз (ХДС) Йохан Вадепул попита министъра на труда Урсула фон дер Лайен какво прави правителството, за да ограничи притока на бедни хора от България и Румъния. В отговор министър фон дер Лайен се измъкна със статистика: само 0,3 процента от работещите в Германия идват от тези две страни. „Не искам обаче да омаловажавам проблема. Факт е, че в някои германски градове той е направо парещ”, каза министърката.

В момента върви и срещата на Сдружението на германските общини, на която също се говори за бедните мигранти и най-вече за разходите, които общините вече не могат да носят сами. Тъкмо за тези разходи пишат в писмото си и вътрешните министри на Германия, Холандия, Великобритания и Австрия. Министрите искат - ни повече, ни по-малко - онези мигранти, които доказано мамят социалната система на една или друга еврочленка, да бъдат принудително връщани в родината им и да им се забранява повторно влизане в съответната страна.

Вестник "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг" припомня, че германските общини се оплакват тъкмо от това: бедните мигранти от Румъния и България всъщност практикуват тъй наречения „социален туризъм”. Заселват се в дадена германска община, където започват да получават полагащите им се детски надбавки, както и различни други социални услуги. Министрите пишат, че тук очевидно става дума за измама и тези мигранти могат да бъдат репатрирани. Лошото е обаче, че още на следващия ден те отново се завръщат.

И Швейцария взима мерки

Според четиримата министри, държавите от ЕС и Еврокомисията в момента нямат друг избор, освен да се споразумеят за „нова интерпретация” на Директивата за свободното придвижване. В тази директива пише, че когато става дума за фиктивни бракове, могат да се налагат санкции като репатриране и забрана да се влиза в страната. Няма обаче клауза за „социалния туризъм”, поради което министрите искат да я заместят чрез по-широка интрепретация на директивата. Те настояват още за практически мерки срещу бедните мигранти, защото, както пишат, „противоречи на здравия разум пришълци, които никога не са плащали социални осигуровки в една страна, да получават наготово същите права, каквито имат местните хора”. Министрите искат от ирландското председателство на ЕС да включи темата в дневния ред на срещата на вътрешните министри през юни.

Досега Еврокомисията остава хладна към тези искания и оспорва твърденията, че така нареченият „социален туризъм” е толкова разпространен в Европа. Швейцария обаче явно вижда положението другояче. Вчера правителството реши да ограничи достъпът на всички граждани на ЕС до трудовия пазар на Швейцария. Това ограничение ще важи до края на тази година, но за българи и румънци няма да има пълна свобода в Швейцария и след тази дата. Европейската външна министърка Катрин Аштън реагира гневно на швейцарското решение и припомни колко голяма е ползата от свободата на придвижване.

 

 

БСП срещу продажбата на оборудването за "Белене"

автор:Дума

visibility 1127

/ брой: 121

Законът за надценките на хляба е неприложим

автор:Дума

visibility 952

/ брой: 121

Официално ни отрязаха за еврозоната през 2025 г.

автор:Дума

visibility 1496

/ брой: 120

НАТО с нова мисия за подкрепа на Украйна

автор:Дума

visibility 1175

/ брой: 121

Германско гражданство след пет години

автор:Дума

visibility 1096

/ брой: 121

Провали се опитът за военен преврат в Боливия

автор:Дума

visibility 1058

/ брой: 121

Накратко

автор:Дума

visibility 843

/ брой: 121

Пак гоним дивото

автор:Нора Стоичкова

visibility 1017

/ брой: 121

Зор да се покажем

автор:Аида Паникян

visibility 1133

/ брой: 121

Самоунижението в Благоевград

автор:Александър Симов

visibility 1055

/ брой: 121

Съкровище на българската медицина

автор:Аида Паникян

visibility 999

/ брой: 121

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ