Започва глобална бензинова криза
Проблеми в Русия, САЩ молят Рияд да увеличи добива на "черно злато"
/ брой: 96
Проблемите с бензина обхващат все повече руски региони, пише Дни.ру. След Алтайския край за недостиг на гориво съобщиха Ростовска и Новосибирска област и Кузбас. Дефицит на бензин заплашва също така Москва и Санкт Петербург, твърдят руските медии.
Истински жертви на бензиновата криза обаче, изглежда, ще са САЩ. Американският президент вече обяви глобалния характер на проблема.
Цените на горивото стремително растат в Америка вече цял месец, което показва, че започва нова бензинова криза. Барак Обама призна, че властите водят преговори със страните износителки на петрол за увеличаване обемите на добива, съобщи РИА "Новости". "Сега преговаряме с основните производители на петрол, такива като Саудитска Арабия. Молим ги да увеличат добива на петрол, за да помогнат да се стабилизират цените, а също така предупреждаваме, че недостигът на резерви може да нанесе значителни щети на световната икономика", заяви Обама в интервю за американска телевизия.
Според него по-нататъшното увеличаване на цените ще удари не само по икономиката на САЩ, но и заплашва страните производителки на петрол. Президентът също така обяви, че администрацията възнамерява да стимулира добива на "черно злато" вътре в страната.
Обама призна, че ръстът на цените на петрола и горивата частично са предизвикани от коалиционната операция в Либия. Той обаче подчерта, че това не може радикално да повлияе на положението на пазара, защото "Либия доставя на световния пазар около 25% от целия петрол". Страните от ОПЕК, в частност Саудитска Арабия, трябва да неутрализират прекъсванията в доставките на либийски петрол, смята Обама.
Проблемът с цените на горивата е важен за американските граждани, тъй като традиционно те карат коли, които харчат много бензин. От горивата зависят много сектори на икономиката. Петролната криза вече повлия на рейтинга на Обама, който в началото на април откри кампанията за преизбирането му на президентския пост през 2012 година.
В Русия обаче, която е голям износител на петрол, причините за дефицита на горива са малко по-други. Според експертите проблемът е в това, че за производителите е по-изгодно да изнасят петрол, а не да го продават на вътрешния пазар, където цените са по-ниски.
Междувременно, според данни на Руския съюз за гориво (РТС), признаци за дефицит на горива вече има в Москва и Санкт Петербург. В Московската асоциация за горива обаче смятат, че положението не е критично и "алтайски сценарий", където бензинът буквално изчезна от пазара, в столицата няма да има.