19 Май 2024неделя14:42 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Фигаро":

Заплашва ни световна война

Предупреждението отправя писателят Макс Гало, член на Френската академия

/ брой: 32

visibility 19

Писателят Макс Гало, член на Френската академия, предупреждава за опасността от световен конфликт, пише френското издание “Le Figaro”, цитирано от сайта "Светът днес".
Неотдавна с патос приветствахме героите от Олимпийските игри. А какво ще се случи, ако отношенията между народите в XXI век от спортни надпревари се превърнат в световна война?

Трудно е да се предскаже какви форми би приела тя, но чувстваме, че са налице
нови съотношения на силите. Международните организации са безсилни. Финансовата криза, икономическият спад, дефицитът имат последствия: разорение, нищета, безработица.

Промишлеността е разрушена или преместена. Новите поколения, съставящи 60 % от населението, нямат работа и бъдеще. За да оцелеят, част от тях се опитват да се влеят в европейските народи.

 

Но Европа е обхваната от криза като менгеме. Социалното напрежение създава атмосфера на липса на безопасност. Европа често е обхваната от метежи. В тези квартали насилието е легнало на повърхността. Престъпността расте, често се употребява огнестрелно оръжие. Хората се групират в малки общности, контролиращи териториите си. Местното население настоява за политика на безопасност. Хората клеймят една или друга религия. И това не е гражданска война, а нейната питателна почва. А какво ще се случи след 20 години?

Новите средства за комуникация ни позволяват час по час да проследяваме реалните войни. Имигрантът си остава свързан с държавата си. Интеграцията е трудна, ако не и невъзможна, в средносрочна перспектива.

Настоящата ситуация в света ни препраща към балканските войни (1912-1913), мобилизирали народите и великите държави (Русия, Австро-Унгария, Османската империя). Тогава се вдигна и завесата пред Първата световна война (Сараево, 28 юни 1914).

Може би всичко това ви звучи песимистично и фаталистично. Ще ви дам пример за повторяемостта на историята чрез един цитат от Жорес от 1911 г.: “Атмосферата в страната се характеризира с всеобщи умора и отвращение. Републиката се превърна в конгломерат от нагаждачество. Струва ми се очевидно, че ние със затворени очи пълзим по склона, на края на който е отворила пастта си пропастта на голямата война…”

Намиращият се на другия край на политическата дъска депутат-монархист Албер де Мен публикува през декември 1913 г. в Écho de Paris статия, в която четем: “Цяла Европа, променлива и неспокойна, се готви за неизбежната война, причината за която
все още е неизвестна, но която се приближава с неумолимата увереност на съдбата…”

Сега просто да заместим думата “Европа” с думата “свят”…

Да, положението е почти неспасяемо. Но за да си дадем надежда, ще кажем следното като за край: да си втълпим, че хората по някакъв начин ще съумеят
да финишират успешно, дори когато имат пред себе си препятствия – като олимпийците

 

Епицентър на всичко това е Близкият Изток. В него са създадени всички условия
конфликтът – за сега още латентен – да се излее извън пределите на региона. В играта на ядрените държави Израел и Пакистан, вероятно скоро ще се присъедини и Иран. Границите се оспорват, спорят и за водата, съществува многовековен религиозен антагонизъм. Нефтът е разковничето. Великите световни държави, виждайки какво се случва в Сирия, са принудени да заемат категорична позиция.

 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1335

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1282

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1311

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1430

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1341

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1447

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1276

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1533

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1508

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1462

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ