Заплахи, обвинения и поименна проверка в днешния работен ден на депутатите
След поименна проверка на кворума депутатите бяха разпуснати в 15-минутна почивка, защото стана ясно, че кворум няма. До преброяването пък се стигна след като народните представители на БСП и ДПС напуснаха пленарна зала в знак на протест срещу опитите на ГЕРБ да променят дневния ред в последния момент и да прокарват точки, които не са били гласувани в сряда, както е по правилник.
Най-много критики отнесе точката за предсрочно прекратяване на мандата на Камен Плочев като управител на НЗОК. И от БСП, и от ДПС бяха категорични, че това е тема ,която не може да мине без дебати, а мнозинството се опитва да я претупа.
Опозицията напусна залата, а вътре управляващите се опитаха да продължат работа по дневния ред. Валери Жаблянов от БСП обаче поиска проверка на кворума, защото това изисква правилникът в подобни ситуации. Ако не спазвате правилника, ще трябва да ви поискаме оставката, отсече Жаблянов.
В крайна сметка, след поименна проверка, стана ясно, че в залата има едва 114 депутати. Караянчева даде 15-минутна почивка.
В кулоарите, пред журналисти, зам.-председателят на ПГ "БСП за България" Драгомир Стойнев коментира, че социалистите са напуснали залата в знак на протест срещу авторитарния режим и стил на работа на парламента.
Напуснахме пленарна зала в знак на протест срещу авторитарния режим и стил на работа на парламента. За нас не е нормално в последния момент да се променя дневният ред на парламента, подчерта Стойнев и добави, че по този начин опозицията се е лишила от възможност за дебат в полза на българските граждани. Това ръководство на Народното събрание не може да формулира дневния ред дори за една седмица, а представете си какво да очакваме от правителството, възмути се социалистът. Остро протестираме срещу този произвол, добави той. По думите му Цвета Караянчева е нарушила правилника. Тя може да променя дневния ред единствено и само в изключителни случаи, а такъв няма, коментира Стойнев. Кое е изключителното днес? Кое наложи тази извънредна промяна в дневния ред на Народното събрание. Толкова ли не можеха в сряда да гласуваме един дневен ред, който да гласуваме до петък. Явно на управляващите им е трудно, заради липсата на капацитет, коментира още депутатът. Според него, когато се налага дневен ред със силата на мнозинството, страдат българските граждани.