Западът: Операцията бе прецизна, Сирия:Това е фарс
Франция, Великобритания и САЩ се похвалиха, че са направили необходима и прецизна военна акция в Сирия. Ударите по военни обекти в Дамакс обаче предизвикаха вълна от критики от страна на Русия, сирийската опозиция и страни от Близкия Изток. НАТО и ЕС призоваха за спиране на огъня, въпреки че подкрепиха идеята, че атаката е в отговор на използването на химическо оръжие.
Западът, начело със САЩ, продължава да твърди, че режимът на Асад е извършил химическата атака в град Дума.
Ангела Меркел се присъедини към коалицията и обяви, че военният удар е бил необходим и че е бил пропорционален отговор на Дамаск. Припомняме, че още в четвъртък Меркел обяви, че Берлин подкрепя ответни мерки срещу Сирия, но че няма да участва във военен удар.
Берлин ще подкрепи всички дипломатически стъпки за недопускането на химически атаки в Сирия, заяви Меркел.
Подкрепяме факта, че нашите американски, британски и френски съюзници поеха тази отговорност. Военната интервенция беше необходима и уместна. Международната общност осъди употребата на химически оръжия и предупреди сирийското правителство да не извършва повече нарушения, каза още канцлерът.
От своя страна и управляващите, и опозицията в Сирия осъдиха военната намеса и обявиха ударите за неуспешни. Ще се борим с терористите за всяка педя от земята си, отсече Башар Асад. Той обяви също, че ударите по военните обекти на правителството му са го накарали още по-категорично да се бори срещу опонетните си. Тази агресия единствено ще направи Сирия и народът й по-твърди в намерението си да се борят срещу тероризма за всяка педя от страната, добави Асад. Той е провел телефонен разговор с президента на Иран и е получил уверението му, че Техеран ще продължи да покрепя режима в Сирия.
Опозицията в страната пък обяви ударите на Запада за фарс, защото Башар Асад остава на власт. Наказването на инструмента на престъплението, докато престъпникът се пощадява е фарс, обяви на пресконференция Мохамад Алуш, един от лидерите на бунтовническата групировка "Джейш ал Ислам", която до преди дни владееше град Дума и анклава Източна Гута.
От Брюксел призоваха за трайно спиране на огъня в Сирия. С такава позиция излезе председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер. Той подчерта, че ЕК осъжда използването на химическо оръжие и че атаката на западните държави е била в отговор на "ужасно престъпление". Юнкер обаче смята, че са нужни категорични стъпки към прекратяване на огъня и траен мир, спазван от всички страни в Сирия. Външните министри на страните от ЕС ще се съберат в Люксембург този понеделник, за да обсъдят ситуацията в Сирия. Посланиците от НАТО също се събират на извънредно заседание, за да обсъдят ситуацията.