19 Април 2024петък13:55 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Замислете се

/ брой: 114

автор:Мая Йовановска

visibility 325

Мая ЙОВАНОВСКА



Проучване на Агенцията по заетостта показва, че се увеличават работодателите, които имат намерение да търсят нов персонал през следващите шест месеца. Последните две години бяха труден период, но вече набира скорост потребността на работодателите от нови работници. Дори покрай войната в Украйна бизнесът заяви готовност да поеме на работа 200 хиляди украинци. В голямата част обаче не става въпрос за висококвалифицирани специалисти. Каквито от години не достигат на родния пазар. Това беше и основният проблем, изразяван от работодателите преди пандемията - че у нас няма достатъчно и високо-, и средноквалифицирани специалисти.
От години работодателите се оплакват, че образователната ни система не подготвя необходимите специалисти. Но вина като цяло имат и самите работодатели. Години наред липсата на подходящи условия за развитие на специалистите прогонваше квалифицираните и талантливи хора извън границите на България. Липсата на каквито и да е условия не само за развитие, но дори и за издръжка на семейство, накараха специалистите, а и не само тях, но и хората с желание да работят здраво, по чуждите компании.
Работодателите или изобщо нямат социална политика спрямо работниците си, или, ако имат, тя е доста мижава. Много от хората с по-ниска квалификация са именно т.нар. работещи бедни, чийто дял у нас е най-висок.
Нацията застарява, демографските проблеми се трупат, а липсата на привлекателни условия за труд задълбочава още повече тази катастрофа. Защото не стига само да вържеш двата края. Да ти стигнат парите за храна и сметки. Като цяло в българските заплати изобщо липсва компонентата за жилище, за наем, за дом. Излиза, че никой не се интересува иска ли българинът да има семейство, деца. Това не може и не трябва да бъде възможно само за хората с по-високи доходи. Макар че и те, и по-ниско квалифицираните си вдигнаха шапките от България. Ако работодателите не започнат да се замислят, накрая само те ще останат в държавата.

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 325

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 244

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 200

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 174

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 209

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 219

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 204

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ