02 Юни 2024неделя00:50 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Заложници на долара

Самочувствието на американската валута става проблем за целия свят

/ брой: 26

автор:Дума

visibility 75

Елена Кукол


Именно държавният дълг на САЩ, който може да доведе до девалвация на долара, бе определен като един от основните рискове за страната му от ръководителя на Центъра за изучаване на международната икономика в Института за съвременни международни отношения на КНР Чан Фенин. За Китай, най-големия притежател на американския външен дълг, подобно положение е опасно. Ако доларът рухне, ние ще загубим всичко, което сме събирали с толкова труд, признава г-жа Чан Фенин. Ще припомним, че миналата година американският държавен дълг бе близо 14 трилиона долара и почти се бе изравнил с обема на БВП на страната. Причина за това, смята сътрудничката на Обещството за изучаване на Китай, Русия, Източна Европа и Централна Азия Тян Чуншен, е "хегемонистичният характер" на икономическата политика на Вашингтон, наводняващ икономиката с пари. Но проблемът все пак не е в хегемонията на САЩ, застъпи се за американците директорът на Института по икономика към Руската академия на науките Руслан Гринберг. Печатайки долари, те спасяват икономиката си, подкрепят вътрешното потребление. И не е известно дали, ако Китай нямаше също толкова огромен експортен потенциал, той нямаше да постъпи също така, предполага руският експерт. "Друг въпрос е, че това е много опасен път. Ние всички сме заложници на долара", съгласява се с китайските си колеги Гринберг. Засега, съжалява той, такова разбиране невинаги се споделя в Русия, където някои експерти говорят едва ли не със злорадство за крах на американската валута. Всъщност обаче това е проблем не само на САЩ и Китай, но и на целия останал свят. Както и преди доларът остава световната резервна валута и засега няма с какво да бъде заменен. По същия начин от състоянието на американската икономика зависи ръстът в другите държави. Затова единственият изход тук е договарянето, търсенето на баланс между решаването на проблемите на днешния ден и бъдещите рискове. В този план Китай е готов за сътрудничество, отбелязва г-жа Чан Фенин. В края на миналата година, по време на визита на председателя на КНР Ху Цзинтао във Вашингтон и срещата му с президента Барак Обама, двете страни се договориха за това, припомня тя.
Китай е готов да сътрудничи не само със САЩ. Страната вече изрази готовност да предприеме действия, за да помогне на битката с дълговата криза в еврозоната, Пекин ще изкупува облигации на най-проблемните страни. "Това ще позволи на държавата ни да даде своя принос за стабилността на еврото, а това е важно за цялата световна икономика", обясни г-жа Чан Фенин. Тя обаче не уточни, че този ход е изгоден и за Пекин, който в замяна може да получи лоялността на Европейския съюз по отношение на китайския износ. Очевидно е, че Китай става все по-влиятелен играч на международното икономическо поле. Ако само преди няколко години някой бе казал, че социалистическият Китай ще спасява капиталистическа Европа, такъв човек щеше да бъде обявен за луд, иронизира Гринберг. Сега обаче икономическата сила все повече се измества на Изток.
Това, че именно Китай и другите азиатски страни могат през близките години да станат локомотиви на икономическия ръст в света, прогнозират и влиятелни международни структури. Според прогнозите на МВФ през тази година икономиката на Китай ще отбележи ръст от 9,6 процента, докато в еврозоната този показател ще се увеличи само с 1,7%, в САЩ - с 3 на сто. "Еднополюсният свят приключва съществуването си", казва Гринберг. И мнозина се питат: "Няма ли той да бъде сменен от многополюсния хаос", определи експертът новите проблеми.

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 784

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 685

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 668

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 818

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 771

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 975

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 742

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 769

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 791

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 770

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ