15 Юни 2024събота01:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Финансова мина

Заложиха 20 млрд. лв. нов дълг

България няма да се отказва от еврото от 2024 г.

/ брой: 89

автор:Дума

visibility 1437

Поемане на нов дълг в размер на близо 20 млрд. лв. през следващите три години залага кабинетът в оставка в Конвергентната програма 2021-2023 г. Тя е cтpaтeгичecки дoкyмeнт, пpeдcтaвящ нaциoнaлнaтa фиcкaлнa пoлитикa в cpeднocpoчeн плaн. Пpoгpaмaтa ce изгoтвя eжeгoднo oт Mиниcтepcтвoтo нa финaнcитe и ce пpeдcтaвя зa oцeнкa в Брюксел нaй-къcнo дo кpaя нa aпpил. Чрез нея ще бъде oцeнявaнa гoтoвнocттa нa Бългapия зa члeнcтвo в eвpoзoнaтa.

 Финансовото министерство, оглавявано до вчера от Кирил Ананиев, планира дългово финансиране под формата на ДЦК в рамките на 6,2-6,7 млрд. лв. годишно. В програмата, изпратена до Европейската комисия още на 5 май, но публикувана на сайта на ведомството едва тази седмица, е записано, че предвидените по-големи от погашенията обеми нов дълг целят акумулиране на средства във фискалния резерв и осигуряване на пари за изплащане на еврооблигации, чиито падеж настъпва. Освен борбата с коронакризата държавата има и други ангажименти - очакваният размер на наближаващите през 2022 г. и 2023 г. дългови погашения са от порядъка на 2,7-3 млрд. лв. годишно, твърдят от Министерството на финансите.

От програмата става ясно още, че правителството всъщност предвижда по-голям от първоначално очаквания дефицит. Правителството в оставка прогнозира дефицит да края на 2021 г. от около 7 млрд. лв., или 5,6% от брутния вътрешен продукт (БВП). В средносрочен план се очаква дефицит в размер съответно на 2,7% от БВП за 2022 г. и 3,1% за 2023 г. Това също е влошаване спрямо първоначалните предвиждания на правителството, според които дефицитът трябваше да бъде съответно 1,9% и и 2,3% от размера на икономиката.

Финансовото министерство упорито продължава години наред да използва два различни начина на отчитане на бюджетния дефицит - един за пред Брюксел и друг, със значително по-благоприятни стойности, пред обществеността у нас. Така например правителството на Бойко Борисов се хвалеше, че въпреки коронакризата е успяло да удържи дефицита за 2020 г. да не надвиши 3% (3,531 млрд. на касова основа, което е точно 3% от БВП). Пред Брюксел обаче сме докладвали, че на начислена основа той всъщност е 4,056 млрд. лв. или 3,4% от БВП.

Според програмата България няма да променя датата за въвеждане на еврото въпреки покачването на дефицита в бюджета и тя остава 1 явуари 2024 г. В същото време се оказва, че Министерството на финансите е скрило ключов документ от бюджетната процедура за 2022 г., като не е публикувало задължителната по закон пролетна макроикономическа прогноза, става ясно от справка на сайта на институцията. Документът трябваше да е приет от правителството до 14 април. По закон МФ е длъжно да изготви пролетна и есенна макроикономическа прогноза, които влизат в актуализираната средносрочна (за период от 3 г.) бюджетна прогноза. Именно въз основа на тези допускания тече бюджетната процедура всяка година. Това е и основният документ, в който правителството записва актуалните си очаквания за изпълнението на бюджета, включително дефицита. До момента обаче прогнозата за 2022-2024 г. не е публикувана по неясни причини.

Икономисти предупреждават, че новият финансов министър може да завари неблагоприятно състояние на публичните финанси заради многобройните допълнителни разходи, гласувани от правителството в последните два месеца. Голяма е вероятността повечето резерви в бюджета да са изчерпани и служебният кабинет да срещне сериозни трудности без актуализация в Народното събрание да покрие непредвидени разходи като например осигуряването на новите избори и продължаването на социалните мерки срещу пандемията.

Едното платно на "Струма" ще е извън дефилето

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 111

Произвеждаме все по-малко плодове

автор:Дума

visibility 342

/ брой: 111

Задава се голям излишък на петрол

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 111

Пускат еднодневна винетка за леките коли

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 111

71% недоволни от управлението на Шолц

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 111

Сенатът в Аржентина одобри плана на Милей

автор:Дума

visibility 389

/ брой: 111

Макрон призова леви и десни да се обединят

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 111

Масов бой в италианския парламент

автор:Дума

visibility 354

/ брой: 111

Не давайте партията на търговците

автор:Дума

visibility 327

/ брой: 111

Трябва ни управление на широка основа

автор:

visibility 352

/ брой: 111

БСП е жертва на структурите си

visibility 413

/ брой: 111

Конференция за мир или "път към нищото"

автор:Таня Глухчева

visibility 376

/ брой: 111

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ