Законови промени ограничават полицейското насилие
Обединяват криминалната и охранителната полиция в мегадирекция "Национална полиция"
/ брой: 37
Промени в Закона за МВР ще ограничат полицейското насилие, става ясно от проекта, публикуван на сайта на вътрешното министерство. В него се въвежда стандартът "абсолютна необходимост" при използването на оръжие, физическа сила и помощни средства от полицейските органи.
Проектът забранява използването на животозастрашаваща сила за задържане на лице, извършило ненасилствено деяние. Предлаганите промени в закона предвиждат още задължението за полицейските органи да вземат всички мерки за опазване живота и здравето на лицата, срещу които са насочени физическата сила и помощните средства. Моментът е изключителен, МВР прави нещо съществено ценно за правата на хората, заявява в позиция на Българския хелзинкски комитет неговата зам.-шефка адв. Маргарита Илиева. От БХК уточняват, че законопроектът е дело на работна група под ръководството на зам.-министъра на вътрешните работи Веселин Вучков, която е включвала експерти на министерството, прокуратурата, омбудсмана и на неправителствения сектор.
Преди година БХК стартира кампанията "Полицейското насилие в България: стоп сега!" Тогава организацията представи анализ на осъдителните решения на Европейския съд по правата на човека срещу България за полицейска бруталност. За 12 години са произнесени 27 осъдителни решения срещу България по 26 дела за полицейско насилие. Близо 906 000 лв. е похарчила държавата за обезщетяване на потърпевшите от полицейски безчинства. От години ЕСПЧ се произнася, че със самия този закон България нарушава правото на живот, припомнят от БХК.
Успоредно с промените срещу полицейския произвол МВР прокарва и т. нар. структурна реформа, чрез която за пореден път ще бъдат разместени главните дирекции. Предвижда се обединяването на криминалната и охранителната полиция в мегадирекция "Национална полиция". По този начин хората на Цветанов връщат състоянието отпреди 2008 г., когато тази дирекция се казваше "Национална служба полиция". В законопроекта е записано още създаването на нова дирекция "Координация на борбата с правонарушенията, засягащи финансовите интереси на Европейския съюз", която ще обменя информация със структурите, администриращи европейски фондове, инструменти и програми, и с ОЛАФ за нередности и измами със средства на ЕС.
Предвижда сe законът да бъде гласуван и да влезе в сила на 1 юли 2012 г.