БСП алармира:
Законът за конфискацията връща доносниците
Управляващите с нов рекорд - за първи път увеличиха работното време на НС ударно с 10 часа
/ брой: 98
ГЕРБ стимулира доносниците. Това обяви вчера лявата депутатка Мая Манолова по време на дебатите по скандалните текстове на закона за отнемане на незаконно придобито имущество. Тя бе категорична, че този закон ще позволява конфискация на имуществото на хора, нямащи нищо общо с извършено престъпление, и че това е правен абсурд.
Вчерашните дебати по скандалния законопроект бяха съпроводени с много остра дискусия, ожесточени пререкания и култови фрази. От ГЕРБ поставиха нов рекорд в работата на Народното събрание. Красимир Велчев успя да прокара предложението за удължаване на работния ден до 23,30 ч. И друг път депутатите са работили ударно по закони, за първи път обаче пленарният ден се удължи наведнъж с 10 часа.
Замахът да работим до 23,30 ч. прави парламента за смях, обърна се към мнозинството Румен Петков. Ако целите това, постигате го, продължи той и допълни, че и тези текстове са на път към Конституционния съд.
Михаил Миков пък атакува отново правните норми за термина "гражданска конфискация" с коментара "все едно да говорим за кучешка евтаназия. Каква евтаназия, това си е убийство на кучето". С езика на лицемерието правите нещата така, че да изглеждат все по-смешни и хората да не ни вярват, продължи Миков.
Създаването на комисията за конфискация и изборът на нейните членове също предизвикаха разгорещени пререкания. Мая Манолова попита правосъдната министърка защо липсва предвидената при първото четене парламентарна комисия, която да осъществява контрол над комисията за отнемане на имущество. Тя предложи на мнозинството направо да си направи комисията част от предизборния щаб и прогнозира, че териториалните дирекции ще са по избирателни региони. Ако планирате предсрочни избори, направо си го кажете, призова Манолова. Тя предложи да се запише, че председател на комисията ще е зам.-председателят на предизборния щаб на ГЕРБ. При гласуването на предложението й 11 от ГЕРБ бяха "за".
Диана Ковачева реши да вземе думата, но каза единствено, че всеки, който не може да докаже доходите си, подлежи на проверка от комисията.
"Армия от термити" нарече независимият Георги Терзийски членовете на комисията. Защо не я нарекохте направо ЧК (б.р. - от руски - извънредна комисия), каквато е цялата държава, заяви Павел Шопов от "Атака".
В крайна сметка мнозинството реши тя да се състои от петима членове, председателят й да има 12-годишен стаж по специалността, а мандатът й да е пет години. Председателят на комисията се назначава от министър-председателя. Заместник-председателят и двама от членовете се избират от Народното събрание, а един се назначава от президента. ГЕРБ гласуваха възнаграждението на председателя на комисията да е 85 процента от това на председателя на НС.
Анастас Анастасов, който ден по-рано искаше да работи по-дълго, се умори и призова да не се повтаряли едни и същи неща с думите "едно време батковците ни лъжеха, че като разклатим 100 пъти една бутилка вода, тя ще стане на ракия".