02 Май 2024четвъртък20:00 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Загубени на кръглата маса

/ брой: 100

автор:Ева Костова

visibility 1956

Дълго подготвяната нова формула на ТЕЛК не срещна подкрепа и бе критикувана остро от синдикати и работодатели в тристранката вчера. Нищо неочаквано, впрочем. Проблемът ту тлее, ту се разгаря до червено, но и досега не намира адекватно решение. А уж обещаваните промени трябваше да тушират ненужното разгаряне, целяха по-добър контрол върху работата на ТЕЛК с въвеждането даже на код, съобразен с Международния класификатор на болестите.

Промяната в Наредбата за медицинската експертиза предвижда, че ако поне две от заболяванията носят 50% инвалидност, към тях могат да се добавят още 20% от сбора на придружаващите. За пореден път в разискванията на дневен ред бяха поставени въпросите доколко ТЕЛК е обективна, доколко се прави разлика между хора, които могат да работят, и такива, които не могат, затова се нуждаят от инвалидни пенсии; доколко хората с увреждания разчитат само на привилегиите, които дава лекарската експертиза, и доколко се търси тяхната интеграция. Дават се примери отблизо и далече в тази посока, но единното мнение все не идва или пък отново отлага във времето решаването на многото проблеми в тази деликатна сфера. С виждания, които всеки участник в социалния диалог предлага според своята камбанария. Отлагане, от което хората с увреждания само губят. На местна почва се обсъждат проблеми, които някъде отдавна са намерили решение. И които не опират само до много пари, към които увредените протягали ръце. Впрочем някой протяга, но това не са наказаните от съдбата българи. Нещо, което никой не чу на техните протести за работа и достоен живот. Досега решенията на специалисти и управляващи водеха до противопоставяне едва ли не на деца и възрастни, които имат своите потребности и които не бива да разделяме в различни лагери на нетолерантност и неразбиране на истинското състояние покрай епикризи, експертизи, кой знае още какви дебри на медицина и социално подпомагане.

"Само у нас има ТЕЛК, тя трябва да се закрие и да се направи нова, много по-добра система", категоричен е Васил Велев, шеф на асоциацията на индустриалния капитал. Той даде пример, че в много европейски страни хора с увреждания, които могат да работят над 6 часа, не получават инвалидна пенсия. Тези, които могат да работят между 3 и 6 часа пък, получават половин пенсия. Само при невъзможност за работа от 6 часа се изплаща такава. 

Според КТ "Подкрепа" болестите трябва да се събират и при едно заболяване, което дава 50%, и към него да се прибавят и 20% от съпътстващите.

Работодателите веднага контрираха: промяната ще доведе до натоварването на пенсионните фондове.

Познатото подаване на топката между синдикати и работодатели продължава. И тук в полето със свой пас излиза здравният министър Кирил Ананиев: няма съмнение, че трябва генерална промяна към въвеждането на ICF системата, но докато се въведе, трябва да се намери баланс. И припомни, че МЗ било организирало кръгла маса и поканило експерти от СЗО, които да представят подробности около етапите на въвеждането й. Вече е намерен и консултант, но се търси финансирането му. Въвеждането на ICF системата в някои страни отнемала 3-5 години. 

Сега разбрахте ли колко сериозно се мисли по въпроса? А през това време хората с увреждания да бъдат така добри да устискат на глад, немотия и обиди, на още по-скъпо парно и ток... 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 599

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 585

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 726

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 637

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 568

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 709

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 602

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 653

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ