Зафиров: Днес сме толкова далеч от Шенген, колкото и в началото на управлението на „сглобката”
Вместо да хвърлят 100 млн. лева за построяването на цял град за чужда бойна група, да ги бяха пренасочили към оградата по държавната ни граница, посочи зам.-председателят на БСП
Един от приоритетите, с които дойде на власт това управление беше влизането ни в Шенген. Състоянието на държавната ни граница, на охраната по нея в голяма степен кореспондира и с резултатите, постигнати по този приоритет. Ние сме толкова далеч от Шенген, колкото бяхме и в началото на управлението на „сглобката”. Ето ви един пример за провал в националната сигурност”.
Това заяви зам.-председателят на БСП Атанас Зафиров пред Нова, в интервюто след централните новини.
По думите му определението за национална сигурност свързва това състояние на обществото, при което се създават необходимите предпоставки нацията да развива своето благосъстояние, но и държавата да изпълнява националните си приоритети. Нещо, което днес не се изпълнява.
„Половин година не е малко време. Имаше достатъчно време да се вземат мерки, имаше поет ангажимент за 1200 гранични полицаи. Нищо не се изпълни. Как отговори министърът на отбраната? Че ще изпрати 50 военнослужещи. 50 срещу 50 хиляди, образно казано. Вместо да говорим за реалните нужди – за високопроходими автомобили, ремонт на горските пътища, екипировка, жива сила. Не за това не се говори”, реагира зам.-председателят на БСП.
Атанас Зафиров прогнозира, че в крайна сметка ще се стигне до изграждане на преградно съоръжение на границата по модел на гръцкото, защото това видимо е доказало своята неефективност.
„Министърът на отбраната вместо да харчи 100 милиона за построяване на абсолютно ненужен цял град за посрещане нуждите на чужди войски от многонационалната бойна група – да беше пренасочил тези средства към това преградно съоръжение. Сигурно тогава нямаше да ставаме ежедневни свидетели как залавят големи групи от мигранти, и то във вътрешността на страната”, коментира Зафиров.
Зам.-председателят на БСП подчерта и факта, че силен елемент на националната сигурност са политиките за Българската армия. „Самият министър с половин уста призна, че приемът на курсанти във военния университет е едва една трета от заявените бройки – завършващите запълват 22 % от нуждите на младшия офицерски състав. Това означава едно - обезкръвяване на армията. Вместо да направи сериозен анализ и предприеме мерки министърът на отбраната говори врели-некипели и обяснява това с хибридни атаки”, реагира социалистът.
Атанас Зафиров отново цитира незаконосъобразното и спорно решение на правителството за отпускането на 2.2 млрд. лв. за бойни машини на пехота, взето преди да има решение на Народното събрание. „Защото законовата рамка, според решението на Парламента е до 1.4 млрд лв.”, добави Зафиров.
„Днес управляващите не можаха да съберат кворум в Народното събрание, вторачени в собствените си кавги помежду си. Не знам дали ще стигнем до вота”, каза в заключение Атанас Зафиров.