15 Ноември 2024петък10:25 ч.

Поскъпването на храните е сред основните причини за високата инфлация през последните месеци

Задава се нов ценови шок

Хлябът поскъпва с 20%, природният газ - със 17 на сто, куриерските услуги - с близо 5 процента

/ брой: 164

автор:Дума

visibility 2827

Производители в цялата страна масово започнаха да вдигат цената на хляба, като поскъпването е средно с около 20 процента. В Добрич от два дни масовият бял хляб с тегло 650 г от фурната в с. Стефаново е поскъпнал с 5 ст. спрямо досегашната цена от около лев, а по-луксозните видове - с 10 ст., твърди собственикът Спиридон Спиридонов, цитиран от pronewsdobrich.bg. Основната причина за поскъпването е повишението на цените на брашната и на всички компоненти за производството на хляб и закуски. "През няколко дни цените са различни, не успяваме да ги вкараме в компютъра. Такава анархия с тях не помня да е имало досега. Преди нещо се вдигаше и спираше, а сега в месеца има по 3-4 корекции в цената на един и същ продукт. Обадиха ми се от мелницата, от която купувам брашно, и ми казаха, че вдигат цената с 65 лева на тон. Реших да направя това повишение на хляба, при други производители сигурно ще е различно, цените ни не са еднакви. Зависи кой каква енергия и какви брашна използва", коментира Спиридонов. Според Тошко Няголов, председател на Регионалния съюз на хлебарите и сладкарите, освен брашното, заслуга за по-скъпия хляб има и цената на тока.
"Поскъпнаха основните компоненти, които формират цената на хляба. Токът поскъпна двойно от началото на годината. През януари плащахме 11,5 ст. на киловат, а сега сме вече на 23 ст. и от септември ще има ново повишение. Хлебното брашно от 710-720 лв. за тон миналата седмица вече е 840-50 лв. за тон", казва Няголов. По думите му вече има цени на масовия хляб на дребно от 1,50 лева за 700 грама. Хлябът не е поскъпвал от две години. "Смятам, че повишението сега е около 20% средно. От 20 години не се е вдигала цената му толкова драстично, никога хлябът не е бил толкова скъп", твърди Няголов.
Цените на основни хранителни продукти са се повишили значително през последната година. По данни на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата при зеленчуците скокът е между 14% за чушките до 55% за краставиците. Морковите са поскъпнали с 32%. Поевтиняване с 10% има при доматите. Сериозен е ръстът в цените на олиото - 54%. При брашното, което определя и цената на хляба, той е 13%. Яйцата са поскъпнали с 6%, а сиренето - с 8%. Според Владимир Иванов, председател на комисията, повишаването на цената на хляба е нормално и дори е малко, като се има предвид на какъв натиск е подложен браншът. Иванов обяви, че има много добра реколта от зърно тази година и у нас, и в целия Европейски съюз. По думите му обаче поскъпването на хляба е неизбежно.
Куриерската компания "Спиди" също увеличава цените на основните си услуги от 1 септември с 4,85%. От фирмата коментират, че основната причина е поскъпването на горивата. Конкурентът "Еконт" вече увеличи таксите за превоз на пратки от 1 юли от 1 до 8% като за причина отново беше посочена по-високата цена на горивата. Към новата такса обаче се добавиха и други компоненти, като тол таксите, допълнителни начисления, обвързани с пътната мрежа, както и състоянието на самата пътна мрежа. Таксите за допълнителните услуги "Наложен платеж", "Тежък пакет", "Обявена стойност", "Отвори или Тествай, преди да платиш" и "Съботна доставка" няма да се променят, съобщиха от "Спиди".
С увеличението основната цена за доставка на пратки до 3 кг на компанията ще нарасне от 3,44 лева на 3,60 лева. Основната цена за доставка на пратки до 6 кг ще се увеличи от 4,92 лева на 5,15 лева. Основната тарифа за доставка на пратки до 10 кг ще се вдигне от 6,16 лева до 6,46 лева, а до 20 кг - от 11,29 лева до 11,84 лв. Последният път, когато "Спиди" увеличи цените за доставките, беше миналата година, като тогава изтъкнатата причина беше въвеждането на тол системата.
Поскъпването на природния газ от септември може да е малко повече от предвижданите сега 17 процента. Причината е, че изчисленията са правени преди две седмици, а през този период борсовите цени на синьото гориво продължават да се увеличават. Това стана ясно от думите на изпълнителния директор на "Булгаргаз" Николай Павлов и председателя на енергийния регулатор Иван Иванов по време на общественото обсъждане на цените. "Надявам се, дори да има увеличение, то да бъде несъществено. Прогнозната цена на "Булгаргаз" за септември се очаква да бъде с близо 20 процента по-ниска от усреднената цена на европейските газови хъбове за доставка през септември", уточни Павлов.


Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 1294

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 1287

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 1256

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 1280

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 1479

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 1227

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 1124

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 1360

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 1392

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 1311

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 1202

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 1353

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ