17 Май 2024петък18:19 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Задава се хаос с минималната заплата

Ставките ще се определят по професии

/ брой: 114

автор:Дума

visibility 1382

Държавата се оттегля от определянето на обща за страната минимална заплата. Занапред тя ще се договаря между работодатели и синдикати - на бипартитен принцип. Предвижда се и определянето на минимално възнаграждение в различните отрасли. По този начин ще отпаднат и минималните осигурителни прагове, определяни от правителството. Новият механизъм ще влезе в сила от 2021 г., но преговорите ще почнат от тази година. 

Работодателите, а не НОИ, ще продължават да плащат първите три дни болнични, но в края на годината няма да се връща част от дохода на най-бедните семейства.

На този етап няма решение за отпускане на допълнителен платен отпуск за майките на малки деца.

Това е залегнало в тристранното споразумение с 40 мерки в 5 сфери - бизнес среда, "Зелената сделка", енергетика, демография, образование, пазар на труда, трудова миграция и социални въпроси, което вчера подписаха представители на бизнеса, правителството и синдикатите. Споразумението за тристранно сътрудничество за икономическо развитие на България предвижда новият механизъм да заработи от 2021 г., но преговорите да започнат тази година. Така ще отпаднат минималните осигурителни доходи. Заплатите в частния сектор ще имат препоръчителен индекс на нарастване. Има уверения, че правителството ще осигурява ежегоден ръст на заплатите в бюджетните сектори, като се договарят и минималните нива на нарастване и диференциация след атестация на служителите. Минималните осигуровки на земеделци и самоосигуряващи се трябва да се изравнят с минималната заплата. От догодина се увеличава и ставката за нощен труд на поне 1 лев за час.

В споразумението няма включени договорки за изплащането на обезщетенията за болест. През последните години бизнесът настоява да се върне някогашното правило те да поемат само първия ден от болничните, а останалите - НОИ. Сега темата е спряна. "Нека кажем, че сега се нуждаем от социален мир", обясни Цветан Симеонов, председател на БТПП. "Най-големият компромис от страна на работодателите беше, че трите дни болнични продължават да се плащат от тях, а най-големият компромис, който направиха синдикатите, е, че не се прие тяхното предложение да се връща част от дохода на най-бедните семейства в края на годината", коментира социалният министър Деница Сачева.

Лидерът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов подчерта, че е необходимо да се приемат повече студенти в техническите и математически специалности. Той е категоричен, че трябва да има механизъм, според който завършилите образование в България по държавна поръчка да работят в държавата, която им е платила образоването. Манолов настоява и за цялостна реформа в социалното подпомагане.

Според председателя на КРИБ Кирил Домусчиев работодатели и синдикати заровили томахавките. 

Според споразумението в следващите няколко години БВП на България трябва да достигне 60% от средния за ЕС. Предвидено е разходите за социална защита да са 20% от БВП при сегашни 11,7. Постигнато е съгласие за пълната либерализация на пазара на електрическата енергия, което ще стане факт между 3 и 5 години. всяка държава-членка на ЕС сама трябва да има възможност да определя своя енергиен микс.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 332

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 387

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 393

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 354

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 399

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 348

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 283

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ