18 Юли 2025петък09:49 ч.

БАН прогнозира

Забавяне в растежа на икономиката догодина

Учените очакват понижаване на лихвите по депозитите

/ брой: 238

автор:Ася Гардели

visibility 2453

Икономическият растеж в страната ни през 2017 и 2018 година ще бъде между 2,2% и 2,7 на сто, което означава лек спад на ръста в сравнение с тази година. Такава е прогнозата на учените от Института за икономически изследвания при БАН, която бeше оповестена на пресконференция вчера. По отношение на 2018 г. очакванията на учените от БАН са за леко забавяне в ръста на икономиката ни. Нашият експортен потенциал е силно нарушен и ако преди години имахме какво да изнасяме, но нямахме къде, то сега вече имаме пазари, но нямаме какво да изнасяме, поясни Виктор Йоцов. Прогнозата ни за растеж през 2017 г. до 2,2% и през 2018 г. до 2,7% е предвид нестабилната външна среда.
Ако в световен план се отчита намаляване на растежа за тази година, то в България той ще бъде до 2,9 на сто, каза доц. Виктор Йоцов. Няма видими фактори за това, освен по-силен туристически сезон и добра селскостопанска година. Това са основанията ни за новата тазгодишна прогноза, че растежът ще бъде по-висок, отколкото беше заложено в предишната ни прогноза. Тогава говорехме за ръст от 1,9%, а сега изчисленията ни са до 2,9 на сто. Въпреки че външният сектор е оказал положително влияние върху растежа ни през първите два-три месеца, той не е устойчив, допълни още доц. Йоцов. Устойчивост ще бъде, ако се наблюдават нарастващи обеми на износа, което от своя страна създава производство, заетост и доходи, допълни още той. 
Понижение на лихвите по кредитите и по-умерено понижение на лихвите по депозитите ще наблюдаваме в следващите месеци, прогнозира доц. Григорий Сарийски. Според него банките ще започнат да предлагат все по-изгодни кредити като лихви и такси, но за надеждни кредитополучатели, които могат да предложат достатъчно обезпечение. "Долната граница на лихвите по депозити е опасно близко до нулата. Тази психологическа граница трудно ще бъде премината. Не е изключено обаче да има отрицателни лихви за отделни продукти и отделни категории депозанти", коментира икономистът. В крайна сметка той очаква да се забави понижението на лихвите по депозити.
Като цяло според икономистите от БАН кредитната активност през 2016 г. остава слаба. Те обясняват това както с процедурата по оценка на качеството на активите в търговските банки, така и с консервативните нагласи на бизнеса.
Икономистите отчитат в доклада си, че кредитите по нов бизнес до края на август са достигнали 13,3 млрд. лв., което е с 1,5 млрд. лв. повече спрямо същия период на 2015 г. Една от причините обаче е засиленото търсене на средства за рефинансиране на стари задължения.
В доклада се посочва още, че у нас секторът е по-силно концентриран - в края на 2015 г. петте най-големи банки контролират 57,6% от активите, докато например в Германия този дял е 30%, в Австрия - 35,8%, във Великобритания е 36,8%. Според експертите от Института растящите депозити показват все още слабото доверие в развитието на местната икономика.
 

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 2487

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 2463

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 2308

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 2426

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 2271

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 2551

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 2362

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 2230

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ