02 Юни 2024неделя09:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Колела

За празника на победата - нов супертанк Т-14 „Армата“

/ брой: 103

автор:Дума

visibility 44

Въоръжените сили на Руската федерация скоро ще получат нов основен армейски танк – Т-14 „Армата“, който днес официално се представя на Деветомайския парад на Победата. Ще се опитаме да ви разкажем това, което вече знаем за тази уникална бронирана машина.
Първата партида танкове Т-14 руската армия вече получи през февруари тази година. Разработката на новия основен танк стартира през 2010-а година заедно със съобщението за прекратяване на развойната дейност по танка Т-95. Задвижването и гъсеничната платформа на Армат пък бяха развити още по-рано. Платформата на четвъртото поколение става основа не само за този танк, но и за бойната машина на пехотата (БМП), за тежък бронетранспортьор, бойна машина за поддръжка на танковете, за самоходни артилерийски установки (САУ) и друга бронирана тежка военна техника с тегло от 30 до 60 тона.
"Армата" има 12-цилиндров, четиритактов, Х-образен дизелов двигател с директно впръскване на горивото и турбопълнене, което му осигурява мощност от 1500 конски сили. Двигателят е производство на Челябинския тракторен завод.
Гъсеничният движител е заимстван от танка Т-80. Максималната скорост на новия танк е 75 километра в час при движение по шосе и 70 км/ч при движение в пресечена местност. Автономността е стандартна за този тип военни машини - около 500 километра.
Бронята на "Армата" му позволява да издържи на директно попадение на повечето от съвременните противотанкови ракети. V-образното му дъно и изолираната бронирана капсула за екипажа надеждно охраняват личния състав на машината от външна атака. Многослойната броня включва най-новата бронирана стомана от електрошлакова стопилка с най-висока издръжливост. Активната защита „Афганит“, сменила системата „Щандарт“, е способна да прихваща кумулативни гранати, противотанкови управляеми ракети и подкалибърни снаряди.
Гладкостволното оръдия с калибър 125 мм може да стреля както с управляеми ракети, така и с нормални снаряди. Оръдийната система е с конструкция на т.нар. „необитаема кула“, а управлението на стрелбата става напълно дистанционно от екипажа, скрит в бронираната капсула.
Танкът може да носи до 32 снаряда с различно предназначение, автоматичната система за подаване на снарядите е разположена на безопасно разстояние от бронекапсулата, така че в случай на детонация на снаряда никой от членовете на екипажа да не пострада.
Освен оръдийната система, във въоръжението на танка са включени зенитна роботизирана установка с крупнокалибърна картечница „Корд“ и сдвоен ПКТМ калибър 7,62 мм. Дължината на поражение на оръдейната система на танка Т-14 надхвърля 3,5 километра. Досега при старите образци руски танкове този показател не надхвърляше 2,5 км, докато при съвременните американски и немски аналози беше от порядъка на 3 - 3,5 км.
Електронният пълнеж на новия танк е предмет на особена гордост за създателите му. Програмно-техническите средства за свръзка, навигация и управление позволяват на екипажите в режим на реално време да получават основните сведения за тактическата обстановка. Танкът може да стане част от единна система за автоматизирано управление на боя, където освен ударните бойни машини могат да влизат дронове, средства за електронна защита и други спомагателни устройства.
Това позволява на Т-14 да има възможност за водене на бой във войната от т.нар. „мрежоцентриран характер", т.е. когато всички участници в бойните действия разполагат с надеждни мрежи за бърз и качествен обмен на военна информация. Според прогнозите на инженерите, благодарение на новите технология времето за реакция – от откриването на целта до нейното поразяване, ще се намали до 3-4 секунди, което изравнява руската машина по показатели с последните модели съвременни американски танкове.

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 784

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 685

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 668

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 818

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 771

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 975

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 742

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 769

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 791

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 770

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ