27 Декември 2024петък15:43 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

На фокус

За кожата на един кабинет

Безпринципният скелет на правителството започна да се се разпада и беше скрепен с ново търгашество чрез комисиите в НС

/ брой: 138

автор:Юлия Кулинска

visibility 1382

Юлия КУЛИНСКА


След сделката за шефове на комисиите в Народното събрание, кабинетът май е на път да "отърве" кожата. Договорката е добре дошла за управляващата коалиция на ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС, която вече очевАдно стана тройна с присъединяването и на ДПС. Заради честите препирни, скандали и разправии политическата сглобка, стъкмена като по ръчен труд от мнозинството в 49-тото НС, изглеждаше на моменти твърде нестабилна. Кабинетът и парламентът стартираха с много ниско одобрение съответно от 32% и 11 на сто. След едва месец работа доверието в конструкцията "Денков-Габриел" вече се е разклатила сериозно и и харесващите я са наполовина - 16,6%.

Явно безпринципният скелет, който май започва да се се разпада, трябваше да бъде скрепен с ново търгашество... Примамката към ДПС се оказаха парламентарните комисии.

Миналата седмица след като в 49-ото НС те работиха без шефове най-после 

ПП-ДБ,ГЕРБ-СДС и ДПС се спазариха и уговориха мача 

Хората на Бойко Борисов получиха лъвския пай да ръководят 15 комисии, ДПС - пет, ПП-ДБ само три, а БСП, ИТН и "Възраждане" - нито една. 

Няколко пъти изборът на шефове влизаха в дневния ред на депутатите, но съзнателно темата не баше дебатирана. За състава им депутатите се разбраха още в началото на конструирането на НС. Липсата на твърдо мнозинство в парламента обаче им попречи да се споразумеят как да си поделят шефските постове.

Най-накрая (не)коалицията между ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС отпуши диалога и подредбата на "кутийките" започна. И всичко се заподрежда - шефовете на регулаторите, областните управители и председателските места в парламентарните комисии. Всеки получи по нещо.

В основата на сделката е реверансът 

на мандатоносителя ПП-ДБ към ГЕРБ и ДПС. По отношение на ГЕРБ това е напълно разбираемо, защото те са част от кабинета, който подкрепиха. Включването на ДПС в сделката обаче осветява тази партия като третия партньор в конструкцията след като Йордан Цонев публично обяви подкрепата на ДПС за кабинета.

По традиция председателските места в комисиите се разпределят пропорционално - спрямо тежестта на всяка една от формациите в парламента. Независимо от всичко опозицията получаваше шефски места в поне една важна комисия. В сегашното НС мнозинството демонстрира превъзходство и за БСП, ИТН и "Възраждане" беше предвидено по едно председателско място в незначителни по важност комисии.

След като лъсна предварителната договорка между ПП-ДБ, ГЕРБ-СДС и ДПС кой да заеме началничеческите постове в тях, депутатите от БСП, ИТН и "Възраждане" се отказаха от подхвърлените им трохи и възмутени напуснаха пленарната зала.

В крайна сметка мнозинството си гласува необезпокоявано ръководствата на общо 22 от 25 комисии.

Решенията бяха гарнирани с аплодисменти

като на спортно състезание...Без шефове останаха комисиите за българите в чужбина, за взаимодействието с гражданското общество и по туризма.

С подкрепата за правителството "Денков", Карадайъ и Пеевски се заявиха като патерица на новото правителство. По-късно двамата благоразумно се изтеглиха от конституционната комисия. С присъствието си там те предизвикаха възмущение в част от обществото, както и със закъснение, в партньорите от ПП-ДБ, което се оказа поредното шменти-капели.

Да, и лъсна истината, че 

във всичко това няма нищо случайно 

Хората на Доган показаха нещо средно между  ехидна усмивка и доволство, че ръцете им са развързани и ако трябва, Пеевски ще стане конституционалист номер едно в България. Лъсна и далаверката, че Пеевски и Карадайъ са се самоизтеглили от от конституционната комисия, за да получат нещо по-голямо и важно в замяна. И, да, Пеевски все пак ще се занимава с юридическа проблематика, защото стана член на правната комисия, ръководена от Стою Стоев от ПП-ДБ.

Представители на ДПС застанаха начело на комисиите по бюджет и финанси и по икономическа политика. Движението ще председателства и комисиите по транспорт и съобщения, по околната среда и водите, както и тази за децата, семейството, младежта и спорта.

И не, няма шега. Комисиято по външна политика ще се председателства от Бойко Борисов. Всъщност основният проблем в това не са оскъдните му познания по чужди езици, а фактът, че едва ли той може да изтрие някои срамни петна от политически участия зад граница. 

Съмнителна е и репутацията на новия шеф на енергийната комисия Делян Добрев след като изтече информация, която не беше потвърдена, че той е бил сериозен кандидат за включване в последния списък със санкции "Магнитски". Шеф на земеделската комисия пък ще бъде Десислава Танева. През юни 2020-а година, когато тя бе министър на земеделието в третото правителство на ГЕРБ, беше публикуван скандален запис, на който се чува как наставлява производители на зеленчуци да си мълчат за измамите с евросредства.

Сделката за шефските миста в комисиите явно увеличава живота на кабинета "Денков". Едва ли има съмнения, че страната ни се нуждае от редовно, работещо, проевропейско правителство. Ала изтикването на опозицията встрани, както и спорните личности, които оглавиха някои от ключовите комисии, ще задълбочат проблема с критично ниското одобрение на избирателите към парламента и "сглобката".


Договорените шефове

Йордан Цонев от ДПС оглавява комисията по бюджет и финанси, а Радомир Чолаков от ГЕРБ по конституционни въпроси. За председател на комисията по икономическа политика и иновации е избран Хамид Хамид от ДПС, по енергетика Делян Добрев от ГЕРБ, а по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление Николай Нанков, също от ГЕРБ.

Бойко Борисов ще бъде шеф на комисията по външна политика, а Кирил Петков по въпросите на ЕС.

На комисията по правни въпроси начело е Стою Стоев от ПП-ДБ, на тази по отбрана Христо Гаджев от ГЕРБ, а на вътрешната - Десислава Атанасова.

Комисията по контрол на службите за сигурност поема Даниел Митов, по земеделието Десислава Танева, по труда и социалната и демографска политика Деница Сачева, по образованието и науката Красимир Вълчев, всички от ГЕРБ.

Комисията по младежта и спорта е поверена на Небие Кабак от ДПС, по здравеопазване на Костадин Ангелов от ГЕРБ, по околната среда и водите Станислав Анастасов, по транспорта Халил Летифов, и двамата от ДПС.

За председател на комисията по електронното управление е избран Божидар Божанов от ПП-ДБ, по култура и медии - Вежди Рашидов от ГЕРБ, по правата на човека, вероизповеданията и жалбите на гражданите Евгения Алексиева от ГЕРБ и по превенция и противодействие на корупцията Рая Назарян отново от ГЕРБ.


БСП отказа да участва в легитимацията на паралелната държава

"Станахме свидетели на прегрупирането на паралелната държавата, за да оцелее, на задкулисието, на овладяването на парламентарната  демокрация и правенето й на заложник на лични, икономически и лобистки интереси. ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС са новото управляващо мнозинство в този парламент", заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова от парламентарната трибуна, когато лъсна договорката между ПП-ДБ, ГЕРБ-СДС и ДПС.

"Мотивите на тази коалиция са ГЕРБ да се реанимират и да спасят Бойко Борисов, защото цялата държава е заложник на неговата лична кожа. На ДПС - да се легитимират вече официално във властта. С ПП-ДБ е големият въпрос. Защото Христо Иванов от лодката в Росенец стигна до прегръдката с Росенец. ПП-ДБ от изчегъртването на Борисов, стигнаха до реанимирането на Борисов. Това е истината", подчерта Нинова.

"Вече 10 години БСП е последователна и принципна партия, която предлага идеи и решения. Ние оставаме опозиция на това задкулисие. Няма да предлагаме председатели и зам.-председатели на парламентарни комисии и напускаме залата. Няма да участваме в това позорно гласуване, което легитимира паралелната държава като официално ръководство на Народното събрание", категорична беше Нинова.

Има ли нелегален внос на добитък от съседна страна

автор:Дума

visibility 35214

/ брой: 244

Неизвестна болест покоси 200 овце във ферма в Карнобатско

автор:Дума

visibility 33201

/ брой: 244

65% срив на чуждите инвестиции

автор:Дума

visibility 36358

/ брой: 244

Банките уличени в нелоялни практики при отпускане на кредити

автор:Дума

visibility 37316

/ брой: 243

Путин готов за диалог с Тръмп и Зеленски

автор:Дума

visibility 34607

/ брой: 244

Русия без условия за преговори с Киев

автор:Дума

visibility 34228

/ брой: 244

Белград минава на безплатен транспорт

автор:Дума

visibility 31535

/ брой: 244

Левите в Румъния се оттеглят от преговорите

автор:Дума

visibility 31107

/ брой: 244

Светът през 2024

автор:Дума

visibility 48567

/ брой: 244

Турбулентната политическа 2024 година

автор:Юлия Кулинска

visibility 41092

/ брой: 244

БСП се нуждае от радикална промяна

автор:Юлия Кулинска

visibility 35186

/ брой: 244

2024 - историческата година за БСП

автор:Александър Симов

visibility 34717

/ брой: 244

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ