05 Май 2024неделя08:43 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

За кого и как

/ брой: 143

автор:Евгени Гаврилов

visibility 803

По данни на ресорната агенция държавата е постигнала своеобразен рекорд от началото на годината до края на юли, харчейки за обществени поръчки по 25 млн. лв. на ден. Ако повярваме на хвалбите на управляващите, че икономиката цъфти, значи има и пари за харчене. По-важният въпрос в случая обаче е не колко, а как и за какво се харчи народната пара. Освен това се запазва тенденцията половината от всички жалби срещу процедури на държавната и местната власт да са основателни. Друга една четвърт от поръчките се оказват незаконни. Цялостният контрол, свързан с обществените поръчки, се извърша от Агенцията за държавната финансова инспекция. По нейни данни за първите две тримесечия на годината поръчки на обща стойност 25 700 000 лева са незаконни. През юни миналата година корифеят по всичкология, вицепремиерът Томислав Дончев, обяви пред тогавашния еврокомисар по вътрешен пазар Елжбета Биенковска, че в рамките на една година ще тръгнат електронните обществени поръчки. Годината мина, но нищо подобно не се случи.

Всепризната истина е, че именно обществените поръчки са най-пълноводният извор, от който блика корупцията. През последните години законът бе многократно променян, управляващите написаха и нов, но ситуацията не се промени особено. Хората си остават на мнението, че поръчки се печелят основно от фирми, близки до властта. По данни на ИПИ за десет години държавните структури са похарчили над 60 млрд. лв. чрез близо 200 хиляди обществени поръчки. Показателна за "далаверата" е високата концентрация на изпълнителите. 10% от изпълнителите на обществените поръчки (около 2 хиляди от общо 20 хиляди отделни изпълнители) са спечелили 71% (около 120 хиляди) от броя на подписаните обществени поръчки и 85% (около 53 млрд. лв.) от общата сума по всички договори. После се чудим защо не ни искат в Шенген и еврозоната.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1427

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1394

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1255

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1448

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1668

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1391

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1375

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1604

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1403

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1538

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ