15 Септември 2025понеделник10:57 ч.

За хляба и късата клечка

/ брой: 269

автор:Юрий Борисов

visibility 1683

Вчера в интервю за в. "Дума" Росен Зарков, шеф на Федерацията на транспортните работници към КТ "Подкрепа", посочи на управляващите паметната плоча в Горна Оряховица за стачката от 1919 г. После припомни, че след този протест на железничарите правителството си е отишло. Прозвуча красиво и обнадеждаващо.
Ясно е, че без желязна солидарност между самите железничари, тази стачка е обречена на провал. И правителството хвърли в битката целия си арсенал от заплахи и наглост. "Стачката е незаконна". "Който стачкува ще бъде уволнен". После някакви мъгляви увъртания на министъра. Резултатите не закъсняха. Научаваме, че в депото на гара Септември стачници няма да има. Хората са уплашени. Става дума за хляба на семействата им. Най-тъжното обаче е, че независимо дали ще участват или не в стачката, 40 от тях, а те са общо 88, ще бъдат уволнени. Всеки втори. И всеки, който отказва да стачкува, се надява да не изтегли късата клечка. Половината от железничарите от гара Септември ще бъдат уволнени, независимо че са подвили колене пред управленския башибозук в лицето на Владимир Владимиров.
Да се отправят укори отстрани е лесно, а в случая може би е и непочтено. Затова изоставям конкретния случай. Общият случай обаче е следният. Ако правителството успешно противопоставя животновъди на зърнопроизводители, преподаватели на учени, пациенти на лекари и прочие, ничий ощетен интерес няма да бъде защитен. Миналата година във Франция, когато улицата бе окупирана в знак на протест срещу замислената пенсионна реформа, на същата тази улица излязоха и ученици. Не единици, а хиляди ученици. Какво общо имат учениците с пенсионната реформа? Не е ли рано да мислят за нея? Не е ли парадоксално, екзотично и перверзно осемнадесетгодишни да се наредят до петдесет и шейсет годишните, когато очевидно става дума за интереса на последните?
Поисках от  мое приятелско френско семейство обяснение. У нас, поясниха те, едно дете се счита вече за зряло тогава, когато се включи в социален протест. Самостоятелно, а не като хванато за ръка и заведено на митинг. И децата знаят това. Така на подсъзнателно ниво се формира нагласата, че си готов за живота тогава, когато започнеш да отстояваш права. Не просто правата си. Нагласата, че ако помогнеш на другия, то той утре ще бъде до теб. И заедно ще водите социални битки. Защото гражданското общество е едно. Ако управляващите успеят да му внушат, че то всъщност е конгломерат от групи, касти, възрасти и професии, които нямат нищо общо едни с други, гражданското общество просто изчезва. Така ми казаха французите.
Пожелавам на всеки железничар, отказал да участва в стачката, да не изтегли късата клечка и да запази хляба си.



 

Процесът на присъединяване към еврото няма да е лек

автор:Дума

visibility 12714

/ брой: 170

Димитър Радев за първи път на заседание на ЕЦБ

автор:Дума

visibility 12244

/ брой: 170

Предупреждават ни за опасни храни от чужбина

автор:Дума

visibility 12716

/ брой: 170

Задава се хаос със сметките за парно

автор:Дума

visibility 11200

/ брой: 170

Показно убийство на привърженик на Тръмп

автор:Дума

visibility 11108

/ брой: 170

Учебната година в Гърция започна с протести

автор:Дума

visibility 10893

/ брой: 170

Ким Чен Ун подготвя дъщеря си за лидер

автор:Дума

visibility 12237

/ брой: 170

НАТО няма да активира член 5

автор:Дума

visibility 12204

/ брой: 170

Истинска памет

автор:Александър Симов

visibility 7053

/ брой: 170

Диагноза - русофобия

автор:Боян Бойчев

visibility 8482

/ брой: 170

Драма с класов привкус

автор:Юрий Борисов

visibility 12905

/ брой: 170

Приложима ли е четиридневна работна седмица в България

visibility 11529

/ брой: 170

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ