28 Април 2024неделя14:00 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

За Хаити и за управлението не само в Хаити

/ брой: 49

visibility 37

Ивайло Калфин*

"В Хаити не трябват повече пари, трябва политическо лидерство и капацитет наличните пари да се изразходват правилно". Това са думите на представителя на МВФ за Хаити г-н Жак Бугба-Хагбе. Странно е да чуеш такова нещо за една от най-бедните страни в света. Но през последните два дни се убедих, че той е прав.
За да постигнеш резултат в една страна, трябват финанси, но не по-малко важни са политическата зрялост и качеството на чиновниците, чрез които тя е управлявана. Казах на министъра, който отговаря за европейските фондове в Хаити, че мога да споделя с него опита на страна, която вече е наказвана от Европейската комисия за лоша организация по фондовете. Хаити няма да промени правилата на ЕС, а трябва да се съобрази с тях. Колкото по-бързо го разбере и спре да се оплаква и оправдава хаитянското правителство, толкова по-добре.
Разбира се, не може да се очаква от една бедна страна, разтърсвана от диктатури, преврати и природни бедствия, да спазва изцяло високите стандарти на европейската администрация. Но може да се очаква упорита, постоянна работа за изграждането на професионална администрация.
Като стана въпрос за администрация, не мога да не направя аналогия с България. У нас се смята за престижно и авторитетно да се говори против администрацията. Напористи икономисти започват и завършват рецептите си за развитие с настояване администрацията ако може да се премахне. Политици по традиция блъскат по администрацията, преструктурират я и уволнявят, докато наместят в нея всички свои хора. После идват следващите и правят същото. Доскоро оправданието за чистките беше, че и в Гърция е така. Сега вече точно този аргумент не върви. В самозащита администрацията шмекерува, крие резервите си, раздува се, за да оцелее. Колко по-лесно би било да плащаме добре на чиновници, които да са защитени и да мислят как да подобряват работата си, а не как да я заобиколят.
Да се върнем на Хаити. Тук много неща се виждат, доведени до крайност. Така е и с администрацията. Нейната липса е потресаваща. Казват, че имало много хора, които получавали заплата, без изобщо да ходят на работа. Със сигурност има и такива, които ходят на работа, но по-добре да не го правят. Но при всички случаи добрата администрация струва поне колкото финансовите средства. С тази разлика, че парите могат да бъдат прекалено много и да не се похарчат. Не се е чуло някой да се оплаква, че администрацията е нетърпимо добра. За нея Мечо Пух би казал: "Колкото повече, толкова повече".
За полититческото лидерство няма да пиша отделно, защото трябва да повторя същото, което вече прочетохте за администрацията.

----
* Делегация на Комисията по бюджетен контрол на Европейския парламент, в чийто състав беше и българският евродепутат Ивайло Калфин, посети миналата седмица Хаити с мисия да инспектира разходването на средства от европейския бюджет за възстановяването на страната след разрушителното земетресение преди две години, което отне живота на почти 223 хиляди души и остави без дом 1,7 милиона.

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 831

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 800

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 694

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 829

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 937

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 772

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 701

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 895

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 874

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 777

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 808

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ