22 Декември 2024неделя05:04 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

ЗА ДЯВОЛА И ЗА ОПАШКАТА

Обсъжданите доставки на САЩ за Украйна на ракетно и авиационно оръжие крият неподозирани опасности за мира в Европа и в света

/ брой: 23

автор:Петър Герасимов

visibility 2684

С риск да се повторя (и потретя) ще спомена това, за което съм писал и говорил много пъти: невероятно острата реакция на Америка през 1962 г., когато лидерът на СССР Никита Хрушчов реши да снабди Острова на свободата Куба с известен брой съветски ракети. Тогавашният президент на САЩ - Джон Ф. Кенеди, нареди да отворят силозите на стратегическите балистични ракети и заяви пред цял свят, че стигнат ли руските кораби, носещи въпросните оръжия, до кубинския бряг (на някакви си шейсет мили от границите на САЩ), американските ядрени ракети ще полетят по своите съветски "адреси". По онова време в Щатите и в Западна Европа паниката беше огромна. Средните американци масово строяха в дворовете си индивидуални противоракетни убежища, складираха консерви и вода, а достатъчно богатите инвестираха милиони в подземни предприятия (и подземни "вили"), но не къде да е, а в края на Южна Америка, там, където има само скали, лед и пингвини и на никого няма да му хрумне да хвърли дори граната, камо ли атомна бомба...
У нас нямаше такава предвоенна истерия (а и с какво ли щеше да помогне при един ядрен апокалипсис?), но на мен като войник ми струваше три месеца допълнителна служба...
И така, дотук със спомените. Да се върнем към края на януари т.г., който - по всичко личи - бележи нов момент в ескалацията на украинската криза. В Киев на 28-и януари пристигна поредният важен гост от Вашингтон - финансовият министър Джак Лю, в следващите дни се очакват преговори на вицепрезидента Джо Байдън и държавния секретар Джон Кери с президента Петро Порошенко: Киев и Вашингтон очевидно си сверяват часовниците във връзка със заплануваната Мюнхенска конференция по сигурността на 6-и и 7-и февруари. Както изтъкват редица наблюдатели, не е изключено след дебата Вашингтон да предостави нови оръжия за войната в Донбас.
Наистина, впечатляваща е делегацията на САЩ, която ще пристигне за въпросната конференция в Мюнхен - 30 конгресмени, начело със старшия сенатор Джон Маккейн, който неотдавна заяви, че САЩ са длъжни да дадат на Украйна летателни оръжия. Терминът "летателни" е доста широк - той включва самолети, крилати ракети, безпилотни самолети и всякакъв вид "летящи бомби" за тактическо приложение - срещу танкове, бронирани коли и артилерия.
"За президента Обама - заявява Маккейн, - е настъпило време да покаже решителност, като предостави на Украйна помощ във вид на летателни оръжия, от които тя се нуждае за защита. Несъобразяването с това искане ще бъде ясен признак на слабост не само за Путин, но и за потенциалните агресори в цял свят."
Разбира се, много може да се спори дали едно летателно оръжие е само "отбранително". В същото време то може да е нападателно, а също и конвенционално, или да е снабдено и с ядрено оръжие.
Замисляният "летателен подарък" за властите в Киев е нещо изключително опасно, както се казва, все едно "да дърпаш дявола за опашката". Очевидно официален Вашингтон е решил да "пробва на опън" (както гласи техническият термин) нервите и сдържаността на Москва. Но да дразниш по този изключително нагъл начин една ядрена свръхсила граничи направо с безумието. Защото никой не може да каже докога ще издържат нервите на Москва, подложена на безпрецедентен политически, икономически и (в близко бъдеще) евентуален военен натиск. Вече в това отношение има някои сигнали, будещи безпокойство: Москва напуска ПАСЕ (Парламентарната асамблея на Съвета на Европа) до края на годината, в руската Дума се обсъждат нови ответни мерки, ако в Брюксел решат да въведат поредните санкции срещу Русия.
От своя страна, при неотдавнашното си посещение през януари т.г. в Полша президентът Порошенко за сетен път, обвинявайки Русия в "грубо нарушение" на границите и териториалната цялост на Украйна, заявява дословно: "Заплахата от континентална война сега е по-голяма от всякога. Нека никой не се съмнява, че апетитите на агресора надхвърлят размерите на Украйна". Подробен коментар на това изявление не е нужен - то е едновременно хленчене за помощ и пореден опит за въвличане на Европа (а и на целия свят) в един нов конфликт с непредвидими последици.
Но ако милиардерският наследник Джон Ф. Кенеди е готов да хвърли страната си в адския котел на ядрената война заради опита на родения в село Калиновка, Курска губерния, Никита Хрушчов да разположи ракети под носа на САЩ, тогава как трябва да постъпи петербургчанинът Владимир Путин, ако роденият в Хонолулу, Хаваите, тъмнокож президент на САЩ реши да изпрати "летателни оръжия" (снабдени с неизвестно какви ракети и бомби) в района на руската граница? Въпрос с извънредно повишена трудност.
В интерес на истината, тези дни в управляващите кръгове във Вашингтон тече извънредно горещ дебат по този въпрос. Срещу агресивните и напълно безотговорни искания на "ястребите" около сенатора-републиканец Маккейн стои значителна група американски политици, ръководена от Сюзън Райс, наскоро назначена за съветник по въпросите на националната сигурност към президентския кабинет. А тя, като дългогодишен политически съюзник на Барак Обама, отсавана настоява за внимателно обсъждане на въпроса за американски военни доставки за Украйна. Да се надяваме, че здравият и трезв политически разум във Вашингтон ще надделее и ще оттласне назад призрака на ядрения апокалипсис...

Има ли нелегален внос на добитък от съседна страна

автор:Дума

visibility 4410

/ брой: 244

Неизвестна болест покоси 200 овце във ферма в Карнобатско

автор:Дума

visibility 3554

/ брой: 244

65% срив на чуждите инвестиции

автор:Дума

visibility 3701

/ брой: 244

Банките уличени в нелоялни практики при отпускане на кредити

автор:Дума

visibility 8188

/ брой: 243

Путин готов за диалог с Тръмп и Зеленски

автор:Дума

visibility 3960

/ брой: 244

Русия без условия за преговори с Киев

автор:Дума

visibility 3897

/ брой: 244

Белград минава на безплатен транспорт

автор:Дума

visibility 3398

/ брой: 244

Левите в Румъния се оттеглят от преговорите

автор:Дума

visibility 3285

/ брой: 244

Светът през 2024

автор:Дума

visibility 5197

/ брой: 244

Турбулентната политическа 2024 година

автор:Юлия Кулинска

visibility 5315

/ брой: 244

БСП се нуждае от радикална промяна

автор:Юлия Кулинска

visibility 4445

/ брой: 244

2024 - историческата година за БСП

автор:Александър Симов

visibility 3488

/ брой: 244

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ